صفحه اصلی > مراقبت از پوست : چه تفاوتی بین فیس واش و پاک‌ کننده صورت هست؟

چه تفاوتی بین فیس واش و پاک‌ کننده صورت هست؟

سوال اصلی که ذهن بسیاری از افراد را درگیر خود می‌کند، این است که آیا تفاوتی بین پاک کننده صورت و فیس واش وجود دارد؟ استفاده از پاک کننده صورت اولین مرحله از روتین شست‌وشوی صورت است. همان چیزی که می‌تواند به پوست شما احساس احیا شدن بدهد. به هرحال تفاوت پاک کننده صورت و فیس واش برای بسیاری از افراد شناخته شده نیست. با اینحال که عملکرد هر کدام متفاوت است، اما هر دو این محصولات به پاکسازی پوست شما کمک می‌کنند. در این مقاله، تمامی تفاوت‌های فیس واش و پاک کننده صورت و نیز نحوه عملکرد هر یک از آن‌ها توضیح داده شده است.

تفاوت پاک کننده صورت و فیس واش چیست؟

شاید بهتر باشد برای مشخص شدن تفاوت‌های بین پاک کننده و فیس واش، اول از همه درباره فواید مصرف هر یک از آن‌ها توضیحات مختصری بدهیم. بعد از آن هم به سراغ روش استفاده از هریک برویم و بعد شما را با عملکرد و زمان مناسب استفاده از این محصولات آشنا کنیم؛ پس با ما همراه باشید.

تفاوت پاک کننده صورت و فیس واش

۱- تفاوت پاک کننده و فیس واش | فواید استفاده از پاک کننده صورت و فیس واش

الف) پاک کننده صورت:

این محصول مراقبت از پوست ملایم، آلودگی‌ها، کثیفی، چربی و حتی آرایش را پاک می‌کند. انواع مختلفی از پاک کننده‌ها برای انواع مختلف پوست و با توجه به مشکلات پوستی وجود دارند. پاک کننده‌ها معمولا pH مناسبی برای پوست داشته و می‌توان از آن‌ها برای پوست‌های حساس استفاده کرد.

۱) حذف آلودگی پوست

در طول روز، صورت شما با چندین آلاینده در تماس خواهد بود که به پوست می‌چسبند. این کثیفی‌ها محلول در آب نبوده و با آب پاک نمی‌شوند؛ به همی دلیل پاک کننده‌ها یک راه خوب برای برخورد با آ‌ن‌ها هستند. پاک کننده‌های پوست به پاک کردن کثیفی و ذرات غبار کمک کرده و پوست را تازه و درخشان می‌کنند.

۲) جلوگیری از ایجاد آکنه

مقدار بسیار زیادی از کثیفی، چربی و باکتری‌ها می‌توانند در منافذ ایجاد شوند؛ که نتیجه این اتفاق ایجاد جوش سرسیاه و سرسفید است. پاک کننده‌ها قبل از اینکه این ذرات مخرب فرصتی برای ورود به منافذ پوست پیدا کنند، آلاینده‌های ایجاد کننده آکنه را از روی پوست پاک می‌کنند.

۳) هیدراته نگه داشتن

پروتئین‌هایی مانند کلاژن و الاستین که به سلامت و حالت کشسانی پوست کمک می‌کنند، به رطوبت نیاز دارند. پاک کننده‌ها با حفظ رطوبت طبیعی پوست، باعث نرمی و لطافت پوست خواهند شد.

فواید استفاده از پاک کننده صورت و فیس واش
فواید استفاده از پاک کننده صورت و فیس واش
ب) فیس واش:

فیس واش‌ها چربی، آلودگی، پوست‌های مرده و آرایش را از منافذ و نقاط عمیق‌تر پوست پاک می‌کنند. علاوه‌براین، فیس واش‌ها می‌توانند فواید دیگری نیز داشته باشند که در ادامه خواهید خواند:

۱) حذف سلول‌های مرده پوست

علاوه بر چربی و کثیفی، فیس واش توانایی خاصی در حذف سلول‌های مرده پوست دارد. این کار از بروز آکنه جلوگیری کرده و سرعت چرخش سلولی را افزایش می‌دهد. نتیجه این اتفاق جوان‌تر به نظر آمدن پوست است.

۲) آماده‌سازی پوست

شست‌وشوی صورت با فیس واش، پوست شما را برای سایر مراحل مراقبت از پوست آماده می‌کند. با پاک کردن منافذ پوست به کمک فیش واش، باعث جذب بهتر محصولات مراقبت از پوست خواهید شد.

۳) تقویت گردش خون

بهترین راه برای افزایش اثرگذاری فیس واش، ماساژ آن بر روی پوست صورت است. اینکار جریان خون را افزایش داده و پوست را درخشان‌تر می‌کند.

۲- تفاوت پاک کننده و فیس واش  | روش استفاده از  پاک کننده صورت و فیس واش

– روش استفاده از پاک کننده صورت:

در حالی که می‌توانید از پاک کننده صورت به تنهایی استفاده کنید، پیشنهاد می‌شود که به طور نرمال آن را قبل از مصرف فیس واش استفاده کنید. برای دریافت بهترین نتیجه، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. به صورت خود آب ولرم بپاشید و مطمئن شوید که پوست شما کاملاً خیس شده است.
 2. مقداری پاک کننده بردارید و آن را روی گونه‌ها، چانه، بینی و پیشانی خود بمالید.
 3. این محصول را با نوک انگشتان خود و به آرامی روی پوست خود ماساژ دهید.
 4. با استفاده از پنبه مرطوب، پاک کننده را از روی پوست خود پاک کنید.
 5. مقداری تونر یا مرطوب کننده به پوست صورت خود بزنید.
– روش استفاده از فیس واش:

هنگام استفاده از فیس واش، مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 1. صورت خود را با آب ولرم خیس کنید.
 2. به اندازه یک سکه از فیس براش را روی پوست بمالید تا کف کند.
 3. محصول را به آرامی روی پیشانی، گونه‌ها، چانه، لب‌ها و بینی خود با حرکات دایره‌ای کوچک ماساژ دهید. سپس به آرامی در جهت بالا و خارج حرکت کنید. مراقب پوست اطراف چشم خود باشید.
 4. صورت خود را با آب ولرم بشویید.
 5. از یک تونر و مرطوب کننده مناسب برای تسکین پوست خود استفاده کنید.

معجزه پاک کننده آرایش دوفازی را در مقاله استفاده از پاک کنده آرایش دوفازی بخوانید:

استفاده از پاک کننده آرایش دوفازی

استفاده از پاک کننده آرایش دوفازی؛ صورتی تمیز و سالم!

پاک‌کردن آرایش یکی از مهم‌ترین کارهایی است که باید انجام دهید تا پوستی سالم داشته باشید. نحوه استفاده از پاک کننده آرایش دوفازی را برایتان مفصل نوشته‌ایم.


۳- تفاوت پاک کننده و فیس واش  | عملکرد پاک کننده صورت و فیس واش

با وجود تفاوت پاک کننده و فیس براش، این مواد دارای عملکردهای مشابهی هستند. این مواد مراقبتی پوست حاوی سورفکتانت‌ها و ترکیبات طبیعی یا شیمیایی هستند که به لایه سطحی پوست نفوذ می‌کنند. این محصولات مواد درشت‌تر موجود در پوست را از طریق فرآیندی به نام میسلاسیون، تجزیه می‌کنند. این موضوع در پاکسازی پوست از کثیفی، گرد و غبار و ناخالصی‌ها کمک زیادی خواهد کرد.

فیس واش‌ها و پاک کننده‌های صورت نیز حاوی اسیدهای چرب و محلول‌های قلیایی هستند. اسید چرب به چربی موجود در منافذ پوست می‌چسبد و آن را حل می‌کند، در حالی که محلول قلیایی چربی را می‌شوید. با این حال، فیس واش‌های حاوی سورفکتانت قوی‌تری بوده و در درجه اول برای پاکسازی عمیق پوست استفاده می‌شود.

۴- تفاوت پاک کننده و فیس واش | زمان درست استفاده از این محصولات

آنطور که به نظر می‌آید بیشتر افراد دغدغه این موضوع را دارند که زمان مناسب برای مصرف فیس واش و پاک کننده پوست دقیقا چه موقعی است؟ پاسخ این سوال در اینجا آورده شده است:

– پاک کننده صورت:

پاک کننده‌ها ملایم هستند و می‌توانند چندین بار در طول روز و بدون نیاز به خشک کردن پوست استفاده شوند. این مواد مراقبتی پوست می‌توانند در موارد زیر استفاده شوند:

 • پیش از خوابیدن و پس از بیدار شدن از خواب در صبح.
 • بعد از ورزش، دویدن یا شنا.
 • پس از حمام.
 • در صورت تشخیص خشک یا حساس بودن پوست.
– فیس واش:

بر خلاف پاک کننده‌های صورت، فیس واش‌ها حاوی موادی نسبتا قوی هستند که در صورت استفاده بیش از حد، می‌توانند پوست شما را خشک کنند. بنابراین توصیه می‌شود که استفاده از آن‌ها را محدود کنید. می‌توانید از فیس واش‌ها در شرایط زیر استفاده کنید:

 • قبل از خوابیدن.
 • پس از فعالیت بدنی شدید که منجر به عرق کردن شده.
 • پس از قرار گرفتن طولانی‌مدت در معرض آفتاب، آلودگی و گرد و غبار.
 • اگر پوست چرب یا مختلط دارید.

اکنون که تفاوت‌های عمده بین پاک کننده و فیس واش را می‌دانید، بیایید تعداد دفعات استفاده از آن‌ها را نیز بررسی کنیم.

چند بار در طول روز می‌توان از پاک کننده صورت و فیس واش استفاده کرد؟

برای اطمینان از داشتن پوستی صاف و بدون عیب، هم می‌توان از پاک‌کننده و هم فیس واش به صورت روزانه استفاده کرد. با این حال، برای جلوگیری از خشکی پوست، از شست‌وشوی بیش از دو بار در روز صورت خودداری کنید؛ اما هر چند بار که لازم است مجاز به استفاده از از پاک کننده صورت هستید.


معجزه دوفازی تراست را از دست ندهید!

محلول پاک کننده آرایش دوفازی تراست

آیا امکان استفاده همزمان از پاک کننده صورت و فیس واش هست؟

شاید بد نباشد که در همین ابتدا پاسخ دهیم که بله! یک پاک کننده و فیس براش را می‌توان هم به تنهایی و هم به صورت پشت سر هم استفاده کرد. با این حال، توصیه می‌شود در طول مراقبت پوستی روزانه، از این محصولات با هم استفاده نکنید. همچنین به یاد داشته باشید که پس از استفاده از فیس واش، تونر، مرطوب کننده یا روغن صورت نیز استفاده کنید.

پاک کننده صورت یا فیس واش؟

اگرچه تفاوت پاک کننده و فیس براش زیاد است، اما هر دو این محصولات نقش مهمی در روتین مراقبت از پوست شما دارند. اگر می‌خواهید پوست خود را به آرامی تمیز کنید، به سراغ پاک کننده صورت بروید و در صورتی که به یک پاکسازی عمیق نیاز دارید، فیس واش را انتخاب کنید.

با وجود تفاوت پاک کننده و فیس واش، وقت انتخاب رسیده!

هم پاک کننده و هم فیس واش، به حفظ پوست و پاکسازی ناخالصی‌ها کمک می‌کنند. اما نباید تفاوت پاک کننده و فیس واش را از یاد برد. تفاوت پاک کننده و فیس واش در نحوه عملکرد آن‌ها است. پاک کننده یک محصول مراقبت از پوست ملایم است که به از بین برد کثیفی، چربی و آرایش کمک می‌کند. این در حالی است که فیس واش به از بین بردن سلول‌های مرده پوست، تمیز کردن منافذ و پاکسازی عمیق آن کمک می‌کند. می‌توانید از یک پاک کننده برای تمیز کردن ملایم پوست و در صورت نیاز به پاکسازی عمیق از یک فیس واش استفاده کنید. با این حال، بهتر است از مصرف فیس واش بیش از دو بار در روز خودداری کنید. پیشنهاد ما به شما مشاهده محصولات مراقبت از پوست، در وبسایت لیاتیم است.

سوالات متداول در رابطه با مصرف و تفاوت پاک کننده و فیس واش

وقت آن رسیده کمی به سوالات اکثریت شما پاسخ دهیم. سوالاتی در رابطه با مصرف پاک کننده و فیس واش برای مراقبت از پوست:

آیا گلاب پاک کننده است؟

بله: گلاب را می‌توان به عنوان یک پاک کننده برای انواع پوست استفاده کرد.

پاک کننده صورت چه مدت باید روی صورت باقی بماند؟

برای اثرگذاری پاک کننده، کافیست آن را به مدت یک دقیقه روی پوست ماساژ دهید.

آیا پاک کننده برای پوست‌های چرب خوب است؟

بله: پاک‌کننده‌ها در صورتی که مواد مناسبی مانند اسید سالیسیلیک برای کنترل چربی و باز کردن منافذ داشته باشند، می‌توانند به خوبی روی پوست‌های چرب تاثیر بگذارند.

آیا استفاده از تونر بدون پاک کننده اشکالی ندارد؟

بسته به محصول و نوع پوست شما متفاوت است. با این حال، تونر نباید جایگزین پاک کننده شما شود زیرا پاکسازی عمیق را انجام نمی‌دهد.

آیا پاک کننده به درمان آکنه کمک می‌کند؟

در حالی که پاک کننده‌ها به تمیزی و رفع چربی پوست شما کمک می‌کنند، اما برای درمان آکنه به تنهایی کافی نیستند.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
۴.۳/۵ - (۱۳ امتیاز)

دیدگاه کاربران (4 دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید