صفحه اصلی > محصولات مراقبتی و مد و زندگی : درباره تفاوت ضدآفتاب فیزیکی و شیمیایی چه می‌دانید؟

درباره تفاوت ضدآفتاب فیزیکی و شیمیایی چه می‌دانید؟

تفاوت ضدآفتاب فیزیکی و شیمیایی

امروزه بحث استفاده از ضدآفتاب و انتخاب یک ضد آفتاب مناسب در بازار داغ است. تا سال‌ها پیش، مردم فکر می‌کردند که استفاده از آفتاب تنها در کنار ساحل ضروری است؛ اما امروزه تمام پزشکان به این نتیجه رسیده‌اند که استفاده از ضد آفتاب، حتی در خانه هم جز واجبات به حساب می‌آید. علت این است که تمام اشعه‌های مضر آفتاب، حتی از پنجره هم امکان نفوذ و تأثیر روی پوست ما را دارند. پس آگاهی از تفاوت ضدآفتاب فیزیکی و شیمیایی جز واجباتی است که در یک انتخاب مناسب به شما کمک زیادی می‌کند.

مهم‌ است که ببینید با کدام ضدآفتاب روی پوست خود احساس راحتی، سبکی و در استفاده بلندمدت، با کدام راحت‌تر هستید. به طور مثال اگر شما فعالیت بدنی دارید و روزانه ورزش می‌کنید، ضدآفتاب فیزیکی انتخاب مناسبی برای شما نیست. اما اگر پوست حساسی دارید، بهتر است از ضد آفتاب فیزیکی استفاده کنید. در صورتی هم که پوست شما مستعد قرمزی است، به‌ هیچ‌ عنوان از ضدآفتاب شیمیایی استفاده نکنید. ضد آفتاب شیمیایی برای افرادی که روزانه آرایش می‌کنند، گزینه مناسبی است. 🌞

ضد آفتاب شیمیایی بهتر است یا ضد آفتاب فیزیکی؟

حتماً می‌دانید که استفاده روزانه از کرم ضد آفتاب و به خصوص بهترین کرم ضد آفتاب دست چقدر اهمیت دارد. انتخاب کرم ضدآفتاب مناسب برای پوست شما می‌تواند موضوع پیچیده‌ای باشد. آنچه لازم است بدانید دانستن این نکته است که به طور کلی دو نوع ضدآفتاب وجود دارد؛ فیزیکی و شیمیایی.

اما به نظر شما کدام یک مؤثرتر است؟ کدام یک برای پوست‌های حساس یا مستعد جوش بهترین انتخاب است؟ در واقع، بحث بزرگی در مورد اینکه کدام نوع ضد آفتاب بهترین انتخاب است وجود دارد. به همین دلیل در این مقاله، تفاوت ضد آفتاب فیزیکی و شیمیایی و همچنین مزایا و معایب هرکدام را توضیح خواهیم داد. هدف ما این است که به شما کمک کنیم تصمیمی آگاهانه‌ بگیرید که کدام کرم ضد آفتاب برای نوع پوست شما بهترین انتخاب است. 😎

ضدآفتاب فیزیکی چیست؟

☀️به طور معمول یک ضدآفتاب فیزیکی حاوی مواد معدنی فعال مانند دی‌اکسید تیتانیوم یا اکسید روی است. ضدآفتاب‌های فیزیکی به این صورت عمل می‌کنند که با قرارگیری بر روی پوست یک سد محافظ تشکیل داده و سپس اشعه‌های UV را از سطح پوست پخش می‌کنند. به همین دلیل است که از آن‌ها به‌عنوان مسدود کننده‌های فیزیکی نیز یاد می‌شود. این موضوع یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌های ضدآفتاب فیزیکی و شیمیایی به حساب می‌آید.

ضدآفتاب فیزیکی چیست؟
ضدآفتاب فیزیکی چیست؟

فواید ضد آفتاب فیزیکی

آشنایی با فواید‌ ضدآفتاب فیزیکی و شیمیایی، همان چیزی است که شما را به دانستن تفاوت ضدآفتاب فیزیکی و شیمیایی نزدیک‌تر می‌کند. این فواید عبارتند از:

 • محافظت در برابر اشعه‌های UVA و UVB؛
 • محافظت از پوست در برابر نور خورشید به محض مصرف؛
 • ماندگاری طولانی‌تر نسبت به کرم ضد آفتاب شیمیایی در مواجهه با نور مستقیم UV؛
 • کم بودن احتمال ایجاد سوزش یا قرمزی؛
 • مناسب برای انواع پوست‌های حساس؛
 • مناسب افراد با پوست گرم مانند افراد مبتلا به روزاسه یا قرمزی؛
 • کم خطر به جهت عدم مسدودسازی منافذ باز پوست؛
 • ایده‌آل برای پوست‌های مستعد جوش.

کرم ضد آفتاب تراست رنگی پوست خشک و چرب تراست را در این صفحه می‌توانید مشاهده کنید:


عوارض مصرف ضد آفتاب فیزیکی

تفاوت ضدآفتاب فیزیکی و شیمیایی با مطالعه و دانستن عوارض ضدآفتاب فیزیکی، بیشتر نمایان می‌شود و به شما در انتخاب درست، کمک خواهد کرد. عوارض مصرف ضد آفتاب فیزیکی عبارتند از:

 • به راحتی پاک شده و با عرق از بین می‌رود به همین علت نیاز به تمدید سریع دارد.
 • اگر چه دارای فرمول‌های رنگی است، اما احتمال باقی ماندن اثرات سفیدی بر روی پوست وجود دارد و برخی از فرمول‌ها را با رنگ پوست تیره‌تر ناسازگار می‌کند.
 • احتیاج به ضخیم‌تر زدن روی پوست را دارد.
 • ممکن است یک سد ایجاد کند که منجر به افزایش تعرق در حین فعالیت بدنی می‌شود.
 • منجر به محافظت کامل نمی‌شود مگر اینکه به صورت دقیق اعمال شود. در غیر این صورت، اشعه ماوراء بنفش می‌تواند از شکاف‌های مولکول‌های ضدآفتاب عبور کرده و به پوست نفوذ کند.

ضدآفتاب شیمیایی چیست؟

☀️ضدآفتاب شیمیایی حاوی ترکیبات آلی مبتنی بر کربن مانند اکسی بنزون، اکتینوکسات، اکتیسالات و آووبنزون است که واکنش شیمیایی ایجاد می‌کنند. این نوع ضد آفتاب به‌ جای مسدود کردن و پراکندگی اشعه ماوراء بنفش، آن را جذب و به گرما تبدیل می‌کند. در نهایت نیز آن گرما را از پوست آزاد می‌کند. به همین دلیل اغلب به‌عنوان جاذب‌های شیمیایی یا آلی شناخته می‌شوند.

ضدآفتاب شیمیایی چیست؟
ضدآفتاب شیمیایی چیست؟

فواید ضد آفتاب شیمیایی

ضد آفتاب شیمیایی علاوه‌بر محافظت از پوست در مقابل تابش اشعه خورشید، دارای فوایدی دیگری نیز هست که در ادامه به آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

 • تمایل به نازک‌تر شدن روی سطح پوست را دارد و به همین علت راحت‌تر پخش می‌شود.
 • برای استفاده روزانه مخصوصاً زیر آرایش مناسب است.
 • به طور یکنواخت روی پوست پخش می‌شود و از ایجاد شکاف بین مولکول‌های ضدآفتاب پس از استفاده جلوگیری می‌کند.
 • افزودن مواد دیگر مانند پپتیدها، آنتی‌اکسیدان‌ها و آنزیم‌ها که می‌توانند مزایای بیشتری برای محافظت از پوست داشته باشند آسان‌تر است.


بد نیست با دیدن مقاله “ضد آفتاب کودک؛ مراقبت از فرزندانمان در برابر خورشید!” ضدآفتاب‌های مناسب کودکان را بشناسید:

ضد آفتاب کودک​

ضد آفتاب کودک؛ راهی برای مراقبت از فرزندانمان در برابر نور خورشید!

استفاده از ضد آفتاب کودک مانند ضدآفتاب بزرگسالان ضروری است. اینجا درباره استفاده از این محصول و تمام نکات خرید ضدآفتاب برای کوکان نوشته‌ایم!


عوارض مصرف ضد آفتاب شیمیایی

علاوه‌بر فوایدی که مصرف ضد آفتاب شیمیایی برای پوست شما دارد، عوارضی نیز به همراه خواهد داشت که باید در موقع انتخاب آن در نظر گرفته شود. عوارض ضد آفتاب شیمیایی عبارتند از:

 • از آنجایی که باعث افزایش دمای داخلی پوست می‌شود، می‌تواند به طور بالقوه باعث تشدید لکه‌های تیره و تغییر رنگ ناشی از واکنش شیمیایی شود.
 • ۱۰-۱۵ دقیقه زمان لازم است تا اثر کند.
 • افزایش احتمال تحریک مخصوصاً برای افرادی که سد رطوبتی آسیب دیده دارند.
 • این کرم اشعه ماوراء بنفش را به گرما تبدیل کرده و با افزایش احتمال گرگرفتگی برای انواع پوست مستعد قرمزی خواهد بود.
 • به‌ اندازه ضدآفتاب فیزیکی در مواجهه با نور مستقیم UV ماندگاری ندارد، به همین جهت نیاز به ترمیم دارد.
 • بسته به فرمول آن، ممکن است باعث مسدود شدن منافذ پوستی شود.


کرم ضد آفتاب بی رنگ تراست پوست چرب، پیشنهاد ما به شماست:


اگر پوستی چرب دارید و به دنبال کرم ضد آفتاب تراست رنگی پوست چرب هستد، می‌توانید به صفحه محصولات ضد آفتاب در وبسایت لیاتیم سری بزنید و محصولات دلخواهتان را بررسی کرده و سفارش دهید.

تفاوت ضدآفتاب فیزیکی و شیمیایی در چیست؟

در مورد اینکه کدام کرم ضدآفتاب بهترین محافظت را در برابر UVA و UVB ارائه می‌کند، بحث بزرگی میان محققان و پزشکان وجود دارد. در حال حاضر، هر دو ضدآفتاب فیزیکی و شیمیایی برای محافظت از پوست مفید هستند. البته تا زمانی که آن‌ها را به‌صورت مداوم استفاده کنید. این کرم‌ها علاوه بر اشعه UVB، در برابر اشعه UVA نیز از پوست محافظت می‌کنند. تفاوت ضدآفتاب فیزیکی و شیمیایی تا زمانی که شما حس بدی نسبت به یک مدل خاص نداشته باشید آنچنان اهمیتی ندارد.

یکی از مهم‌ترین تفاوت ضدآفتاب فیزیکی و شیمیایی میزان راحتی آن بر روی پوست شماست. بهترین ضدآفتاب، ضدآفتابی است که بیشترین احساس راحتی را روی پوست شما به وجود آورد. به ‌این ‌ترتیب، احتمال بیشتری وجود دارد که آن را هر روز طبق دستور استفاده کنید. اگر نوع پوست چرب‌تری دارید، بهتر است ضدآفتاب سبک‌تری پیدا کنید. اگر پوست خود را حساس می‌دانید و پوستتان به‌راحتی قرمز می‌شود، ضدآفتابی را پیدا کنید که قرمزی یا تحریک بیش از حد ایجاد نکند. در صورتی که منافذ مسدود شده دارید، باید به دنبال فرمولی باشید که حاوی مواد مسدود‌کننده منافذ نباشد و در نهایت، اگر رنگ پوست تیره‌تری دارید، باید کرم ضدآفتابی را تهیه کنید که سفیدی به جای نگذارد. توجه کنید که باید یک کرم ضدآفتاب را انتخاب و مصرف کرد که بهترین احساس را به پوست می‌دهد.


با شنیدن این اپیزود کمی بیشتر «درباره آفتاب‌سوختگی» بدانید:


با توجه به تفاوت ضدآفتاب فیزیکی و شیمیایی، کدام را انتخاب کنید؟

حتما برای شما هم سوال پیش آمده که ضد آفتاب فیزیکی بهتره یا شیمیایی؟ در آخر این مطلب بد نیست این نکته را نیز بدانید که با توجه به فواید و عوارض جانبی یک ضدآفتاب، باید از استفاده آن ضدآفتاب احساس لذت و راحتی به شما منتقل شود. حتی در تمام ضدآفتاب‌هایی که تا به امروز امتحان کرده‌اید، ببینید کدام یک بیشتر از بقیه حس خوب را به شما هدیه داده و شما را مشتاق به استفاده روزانه می‌کند. 🌞

ما در وبسایت لیاتیم، بهترین و باکیفیت‌ترین ضد آفتاب‌های رنگی و بی‌رنگ را به شما معرفی کرده‌ایم و شما می‌توانید با مراجعه به صفحات هر محصول، اطلاعات دقیق آن را مشاهده کنید. ضد آفتاب‌های تراست از بهترین نوع ضد آفتاب شیمیایی ایرانی هستند و طرفداران زیادی را در مدتی که تولید شده‌اند به دست آورده است. یکبار هم که شده ضد آفتاب خارجی را فراموش کنید و به یک برند ضد آفتاب ایرانی باکیفیت اعتماد کنید.

💡 خرید ضد آفتاب خود را عقب نیندازید…

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
۴.۶/۵ - (۷ امتیاز)

دیدگاه کاربران (12 دیدگاه)

 1. درود و سپاس بابت زحمات و اطلاعات مفید و کاربردی و جامع..
  لطفا علامت و نشانه مشخصه ضدآفتاب فیزیکی و شیمیایی را بفرمایید

  1. سلام ❤️
   از لطف شما ممنونیم 💗
   همونطور که در مقاله هم گفته شده، بارزترین مشخصه ضدآفتاب‌ها مواد تشکیل دهنده آن‌هاست.

دیدگاهتان را بنویسید