صفحه اصلی > محصولات مراقبتی و مراقبت از پوست : ضدآفتاب زدن روی این ۸ نقطه بدن را فراموش نکنید!

ضدآفتاب زدن روی این ۸ نقطه بدن را فراموش نکنید!

ضدآفتاب زدن

واقعیتی که برق از سرتان می‌پراند: سرطان پوست، دومین سرطان شایع، بین زنان و مردان ایرانی است.

با این وجود باز هم می‌خواهید ضد آفتاب نزنید ؟!

پس ضدآفتاب زدن، خصوصاً در روزهای گرم و داغ تابستانی، بیش از پیش اهمیت پیدا می‌کند. در این مقاله هرآنچه که به ماندن ضدآفتاب روی پوست ارتباط دارد و اینکه چگونه ضدآفتاب بزنیم، صحبت کرده‌ایم. پیش به سوی روزهایی بدون لک و تیرگی!

هر سال که تابستان از راه می‌رسد، با خود روزهای ساحلی و روف‌گاردن‌طوری و آخرهفته‌های سرگرم‌کننده و جذاب به همراه دارد؛ همین‌طور فرصتی است بی‌بدیل برای آسیب‌رسانی به پوست‌مان! ما اینجا نیامده‌ایم تا بگوییم استفاده از ضد آفتاب برایتان چه مزایایی دارد، بلکه قصدمان این است به شما بگوییم که حین بکارگیری و مصرف یک ضدآفتاب بایستی به چه نکاتی توجه کنید، قبل از ضد افتاب چی بزنیم و کدام نقاط مختلف پوست‌تان را از قلم نیندازید.

ضد آفتاب زدن روی این نقاط را جدی بگیرید

ضدآفتاب زدن اصولی، تنها به آن نقاطی از صورت و بدن که پیش چشمان‌تان قرار دارد، خلاصه نشده و بایستی در حفظ و نگهداری تمامی نواحی آن، کوشا باشید! چون تا آنجایی نسبت به این نقاط مختلف پوست بدن، بی‌تفاوت هستیم که آفتاب‌سوختگی اگر خودش را نشان ندهد، حواسمان به آن جمع نمی‌شود. برای اینکه تابستانی بی‌خطر داشته باشید و حال پوست‌تان را خوب نگه دارید، در ادامه همه آن بخش‌هایی که بایستی حین ضدآفتاب زدن مراقب‌شان باشید را از سر تا انگشت پا، برایتان فهرست کرده‌ایم:

۱. نقاطی که باید ضد آفتاب بزنید | پوست سر

کارشناسان معتقدند که بیشتر ما، زمان‌مان را برای محافظت از پوست صورت و بدن‌مان می‌گذاریم و آسیب‌پذیرترین نقطه، یعنی سر و پوست کف آن را به طور کامل به فراموشی می‌سپاریم. در واقع، هم این بخش فراموش می‌شود، هم آن‌چنان تمایلی نداریم که رویش کرم بزنیم یا حتی اسپری کنیم. محصولات متعددی در بازار وجود دارند که برای پوست سر، عملکردی قابل‌قبول و اثربخش از خود ارائه می‌کنند.

این را به خاطر بسپارید که موهای سر، قرار نیست نقش یک محافظ ایده‌آل برای پوست سر را در برابر اشعه‌های UVA و UVB خورشید ایفا کنند. ضدآفتاب‌هایی به صورت اسپری و غبارپاش وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها برای محافظت از موها و پوست سر استفاده کنید.


به شما پیشنهاد می‌کنیم که برای آشنایی با طرز تهیه ۱۰ نوع ضدآفتاب مو خانگی، مقاله زیر را حتماً بخوانید!

ضد آفتاب مو خانگی

۱۰ نوع ضد آفتاب مو خانگی و دستور تهیه‌ی آن‌ها

از موها هم باید در برابر اشعه‌های UV مراقبت کرد تا خشک و کدر نشوند. در اینجا طرز تهیه‌ی ۱۰ نوع ضد آفتاب مو خانگی را با هم مرور خواهیم کرد.


۲. نقاطی که باید ضد آفتاب بزنید | گوش‌ها

اگرچه معمولاً کارمان در ضدآفتاب زدن روی صورت‌مان خوب است، اما گوش‌ها را حین ضدآفتاب زدن فراموش می‌کنیم. این را بدانید و آگاه باشید که گوش‌ها، یکی از شایع‌ترین نقاطی است که سرطان پوست از آنجا خودش را نشان می‌دهد. پس، آن زمان که می‌خواهید روی صورت‌تان SPF بزنید، گوش‌های‌تان را از یاد نبرید.

همانطور که پاسخ به سؤالِ چند بار در روز ضدآفتاب بزنیم را می‌دانید و بایستی برای یک محافظت ایده‌آل، هر دو ساعت یک بار به سراغش بروید، استفاده از ضد آفتاب روی گوش‌های‌تان را پشت گوش نیندازید؛ علی‌الخصوص در ساعات اوج تابش خورشید، یعنی از ۱۰ صبح تا ۲ بعدازظهر.

۳. نقاطی که باید ضد آفتاب بزنید | گردن

گردن آن بخش‌ از پوست است که پیری اولین نشانه‌هایش را در آنجا نشان‌مان می‌دهد؛ بنابراین، محافظت از گردن امری الزامی برایمان خواهد بود. پیشنهاد ما هم به شما این است که در زمان ضدآفتاب زدن، این بخش از بدن‌تان را فراموش نکنید.


کرم ضد آفتاب رنگی تراست بژ طبیعی، برای پوست صورت و گردن بیشتر افراد، رنگی مناسب است:

کرم ضد آفتاب رنگی و ضد پیری بژ طبیعی تراست مخصوص پوست خشک تا نرمال


۴. نقاطی که باید ضد آفتاب بزنید | پلک‌ها

ضدآفتاب زدن به چشم، کار واقعاً حساسی است، چون بیشتر ضدآفتاب‌های موجود در بازار، در این بخش از پوست، حساسیت ایجاد می‌کند؛ پس پیشنهادمان به شما این است که عینک آفتابی بزنید.

اما اگر خیلی در معرض آفتاب قرار می‌گیرید، بایستی به عنوان آخرین گام در ضدآفتاب زدن به صورت، برای محافظت در برابر اشعه‌های UV، حتماً روی پلک‌های‌تان هم ضدآفتاب بزنید. توصیه می‌کنیم که بکارگیری یک ضدآفتاب فیزیکی که مواد مؤثره خیلی قدرتمندی ندارد را برای استفاده از ضد آفتاب روی پلک در نظر بگیرید تا با التهاب و حساسیت‌های احتمالی روبرو نشوید.


قبل از اینکه دچار آفتاب سوختگی شود، بد نیست اپیزود «همه‌چیز درباره آفتاب‌سوختگی» را در لیاکست گوش دهید:


۵. نقاطی که باید ضد آفتاب بزنید | لب‌ها

به عقیده کارشناسان و متخصصان حوزه سلامت پوست، در محافظت از پوست، گاهاً لب‌ها فراموش می‌شوند و یک بالم لب خوب که حاوی SPF باشد، می‌تواند به خوبی از پوست لب‌تان مراقبت نماید.

پس آن زمان که بیرون از خانه هستید، بالم لب را فراموش نکنید و به اندازه ضدآفتاب‌تان، آن را تمدید کنید. همچنین، این را به خاطر داشته باشید که مرطوب نگه‌داشتن لب‌های‌تان به شما کمک می‌کند تا دربرابر نور آفتاب، محافظت حداکثری داشته باشید.

مراقبت از لب‌ها در برابر آفتاب
مراقبت از لب‌ها در برابر آفتاب

۶. نقاطی که باید ضد آفتاب بزنید | دست‌ها

آن دسته افرادی که به متخصصان پوست مراجعه می‌کنند، بیشتر دلشان می‌خواهد بتوانند نشانه‌های پیری که روی دستان‌شان ظاهر می‌شود را محو کنند. توجه بیش از حد به روی صورت، ما را از توجه به روی دستان‌مان غافل می‌سازد.

آیا ضدآفتاب را باید شست؟ سوالی که پس از بکارگیری ضد آفتاب روی پوست، به ذهن‌مان می‌آید چون خیلی آن حالت چسبنده‌اش، به مذاق‌مان خوش نمی‌آید.

لک‌های پوستی یا لک‌های پیری روی دست‌ها، آن ناحیه‌ای هستند که برخی نشانه‌های اولیه پیری در آنجا ظاهر می‌شوند. پس وقتی دستان‌تان را بشویید، هر محصول یا محافظی که زده بودید را پاک می‌کنید. بنابراین ضدآفتاب زدن روی دست و پشت آن اهمیت بسیار بالایی پیدا می‌کند.


آموزش زدن کرم ضد آفتاب رنگی را در مقاله “راهنمای استفاده از ضد آفتاب در آرایش صورت” خواهید خواند:

ضد آفتاب در آرایش

راهنمای استفاده از ضد آفتاب در آرایش صورت

استفاده از ضد آفتاب در آرایش می‌تواند آسیب‌های احتمالی وارده به پوست را تا حد قابل توجهی کاهش داده و از پوست در برابر نور خورشید محافظت کند.


۷. نقاطی که باید ضد آفتاب بزنید | زانوها

همانطور که زانوها را حین اصلاح پاها، فراموش می‌کنیم، موقع ضدآفتاب زدن هم خیلی به یادشان نیستیم. این بخش از بدن هم، همانند سایر نواحی بالا، مستعد آفتاب‌سوخته‌شدن است. بااین‌حال، ضدآفتابی که روی زانوها زده می‌‌شود، وقتی‌که روی زیراندازتان جلوی ساحل دراز کشیده‌اید و تکان میخورید، پاک می‌شود.

پس حتماً ضدآفتاب بزنید و به طور منظم این کار را انجام دهید، به‌ویژه اگر قرار است مدام پا به آب بگذارید.

۸. نقاطی که باید ضد آفتاب بزنید | پاها و انگشتان‌شان

یکی دیگر از آن جاهایی‌که می‌توان سرطان پوست را پیدا کرد، پاها و انگشتانشان هستند. در روزهای تابستان که دلمان می‌خواهد بیشترش را با صندل بگذرانیم و جورابی هم به پا نکنیم، این بخش از بدن‌مان را به باد فراموشی می‌سپاریم. برای همین است که به شما پیشنهاد می‌کنیم رو و کف پاهای‌تان و همچنین انگشتانش را ضدآفتاب بزنید.


برای بعضی از این نقاط، کرم ضد آفتاب تراست بی رنگ انتخاب بهتری است:

 کرم ضد آفتاب بی رنگ تراست


تابستان و زمستان ندارد، همیشه باید ضدآفتاب زد!

حتماً این را می‌دانید که ضدآفتاب زدن را نباید تحت هیچ شرایطی فراموش کرد؛ چه روزهای گرم و داغ تابستان باشد، چه روزهای خنک و سرد زمستان؛ چه داخل فضای سربسته، چه بیرون از فضای سربسته! استفاده از ضد آفتاب در منزل هم اهمیت زیادی دارد و این نکته را نباید فراموش کنید! بعد از آبرسان ضد آفتاب بزنیم، در خانه ضد آفتاب بزنید و حتی استفاده از کرم ضد آفتاب در شب را فراموش نکنید.

اشعه‌های UVA و UVB هرکدام‌شان، تحت شرایط مختلف بالا، به یک نحوی و به یک میزانی راهشان را به پوست بدن ما باز می‌کنند. برای همین است که به شما توصیه می‌کنیم همواره ضدآفتاب بزنید و ۸ نقطه‌ از بدن که در این مقاله از آن‌ها برایتان صحبت کردیم را هم فراموش نکنید؛ در ضمن، می‌توانید با خرید انواع کرم های ضد آفتاب تراست، از پوست خود به شکل بهتری دربرابر آفتاب محافظت کنید. پس، ضدآفتاب بزنید و پیری پوست‌تان را به تأخیر بیندازید!

اگر سوالی درباره مصرف کرم ضد آفتاب دارید، یا می‌خواهید بدانید ضد آفتاب چند ساعت باید روی پوست بماند و هر سوال مرتبط با مصرف ضدآفتابی که دارید را همین جا برای ما کامنت کنید تا بتوانیم به شما در پیدا کردن پاسخ سوالتان کمک کنیم.

برای مشاهده کرم‌های ضدآفتاب تراست نیز به وبسایت لیاتیم سر بزنید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم

۴.۶/۵ - (۱۳ امتیاز)

دیدگاه کاربران (8 دیدگاه)

 1. سلام عرض ادب و احترام.ببخشید شاید سوال من مرتبط به این مقاله نباشه .می خواستم بپرسم ان شاءالله امکانش هست درآینده محصولی به محصولات اضافه بشه .شامپوهای گیاهی رنگ مو. یا شامپوهایی که رنگدانه های مو رو با استفاده ی پک کامل به رنگ اولیه ی مو برگرداند سپاس . چون فکر میکنم وقطعا مطمئنم خیلی ها دنبال این محصول هستند سپاس

  1. سلام دوست عزیز🌹
   وقتتون بخیر باشه.
   ممنون بابت پیشنهاد خوبتون.
   سوالاتتون در ارتباط با محصولات رو می‌تونین از طریق چت یا تیکت از کارشناسان پشتیبانیمون بپرسین.

  1. وقت بخیر دوست عزیز
   بله نیازه. شرکت تراست محصول تخصصی برای کودکان نداره اما در آینده مطلبی در این باره تهیه می‌کنیم.
   با تشکر از ارسال نظراتتون 🙏

دیدگاهتان را بنویسید