صفحه اصلی > مراقبت از پوست : روتین پوست چرب؛ برای آن‌هایی که از پوست چرب کلافه شده‌اند!

روتین پوست چرب؛ برای آن‌هایی که از پوست چرب کلافه شده‌اند!

روتین پوست چرب

درخشندگی پوست تنها چیزی است که این روزها مهم است اما اگر پوست چربی دارید شاید دوست داشته باشید مقداری از این درخشندگی زیاد از حد کم شود.

نترسید، ما اینجا هستیم که به شما بگوییم چطور با پوست چرب خود کنار بیایید. قرار است در این مطلب درباره علل پوست چرب برایتان بنویسیم، بگوییم مواد مؤثره مناسب برای پوست چیست، از چه مواد مؤثره‌ای باید پرهیز کنید و کدام محصولات را باید در روتین پوست چرب خود استفاده کنید. همراهمان باشید. این مطلب لیامگ برای شماست!

پوست چرب چیست؟

پوست چرب زمانی اتفاق می‌افتد که پوست مقدار بیش از اندازه‌ای سبوم تولید کند. هدف سبوم آبرسانی و محافظت از پوست است اما وقتی پوست مقدار بسیار زیادی از آن را تولید می‌کند این چربی با سلول‌های مرده و باکتری پوست ترکیب می‌شود و داخل منافذ پوست گیر می‌کند و باعث آسیب‌های پوستی می‌شود.

تولید بیش از حد چربی بیشتر ژنتیکی است اما می‌تواند به خاطر استرس، تغییرات هورمونی و عوامل محرک محیطی نیز اتفاق بیفتد.

از نشانه‌های رایج پوست چرب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درخشندگی پوست
 • چرب بودن پوست
 • بافت ناهمسان
 • منافذ بزرگ
 • آسیب‌های پوستی

خوشبختانه محصولات و مواد مؤثره‌ای وجود دارند که می‌توانید از آنها برای متعادل ساختن چربی طبیعی پوست بدن خود استفاده کنید و پوستتان را سالم نگه دارید. همچنین آبرسانی مناسبی به پوست خود انجام دهید.

بهترین مواد مؤثره برای پوست چرب

هنگام خرید محصولات بسیار مهم است که به مواد مؤثره اصلی موجود در محصول توجه کنید. اگر پوست چربی دارید، باید دنبال محصولی با مواد مؤثره زیر بگردید:

 • اسکوالین: سبوم طبیعی پوست شما را می‌سازد. شاید فکر کنید به چنین چیزی نیاز ندارید اما درواقع به شما در تنظیم چربی طبیعی پوست کمک می‌کند و این همان چیزی است که به آن نیاز دارید.
 • عصاره رزماری: رزماری به پاک‌سازی پوست چربی کمک می‌کند و به طور خاص در پاک‌سازی منافذ پوست مهم است.
 • آلوئه‌ورا: یکی از بهترین مواد مؤثره برای آبرسانی پوست است. آلوئه‌ورا پوست شما را مرطوب می‌سازد و در عین حال تجمعات سلول‌های مرده بر روی پوست را از بین می‌برد.
 • روغن رز: قرن‌ها برای بهبود ظاهر پوست از آن استفاده می‌شود. روغن رز پاک‌کننده پوست، کوچک کننده منافذ پوست و طبیعتاً آب‌رسان آن است.
 • مریم‌گلی: به عنوان تونر طبیعی عمل می‌کند و به از بین بردن پوست بیش از حد خشک یا بیش از حد چرب کمک می‌کند.
 • زغال نارگیل فعال: بدون این که پوست را از مواد مغذی پاک کند، منافذ پوست را تمیز می‌کند.
 • بنتونیت و خاک رس کائولن: خاک رس بهترین ماده مؤثره برای متعادل ساختن چربی پوست، نرمی پوست و همچنین بهبود بافت آن است.
 • روغن درخت چای: ماده مؤثره‌ای ضروری برای کمک به پاک‌سازی آلودگی از منافذ پوستی است.
 • هیالورونیک اسید: به متعادل ساختن رطوبت پوست کمک می‌کند.
 • رتینول: که به عنوان ویتامین آ نیز شناخته می‌شود به پاک‌سازی پوست از سلول‌های مرده کمک می‌کند.
بهترین مواد مؤثره برای پوست چرب
بهترین مواد مؤثره برای پوست چرب

بهترین روتین پوست چرب

مدیریت پوست چرب تنها با داشتن روتین پوست چرب امکان‌پذیر است. در این مطلب برای شما روتین پوست چرب مناسب برای رو و شب را آماده کرده‌ایم و در عین حال محصولاتی را به شما معرفی کرده‌ایم که از آنها استفاده کنید.

روتین پوست چرب برای صبح

اول؛ پاک‌کننده

اگر پوست چربی دارید، بسیار مهم است که صورت خود را دو بار در روز بشویید. پوست شما شب ها شروع به تولید چربی می‌کند پس حتی اگر قبل از خواب صورتتان را می‌شویید باز هم صبح لازم است این کار را بکنید. این کار به تنظیم چربی پوست شما کمک می‌کند. شاید عجیب باشد اما پاک‌کننده بر پایه چربی می‌تواند برای افرادی که پوست چرب دارند کاملاً مناسب باشد چرا که چربی طبیعی پوستتان را به طور کامل از بین نمی‌برد.

محصولات مناسب برای پاک‌سازی در روتین پوست چرب:

پاک کننده پوست چرب
پاک کننده پوست چرب

دوم؛ لایه بردار (۱ تا ۳ بار در هفته)

لایه‌برداری ملایم می‌تواند به شما در از بین بردن سلول‌های مرده پوست کمک کند و پوستتان را حسابی تمیز نماید. با این حال، لایه‌برداری بیش از حد می‌تواند چربی طبیعی پوستتان را از بین ببرد و باعث افزایش تولید سبوم شود: برعکس آن چیزی که دنبالش هستید. پس بسیار مهم است که تنها ۱ تا ۳ بار در هفته‌ این کار را انجام دهید.

سوم؛ تونر

تونرها می‌توانند برای پوست شما فوق‌العاده باشند. یک تونر طبیعی خوب باعث آبرسانی پوست شما می‌شود و در عین حال خاصیت پاک‌سازی نیز دارد و منافذ پوست را کوچک می‌کند. تونر همچنین به آماده شدن پوست شما برای باقی روتین پوست چرب کمک می‌کند به طوری که باقی محصولات نیز مؤثر واقع شوند.

متأسفانه الکل ماده مؤثره رایج در بسیاری از تونرها است. باید از الکل پرهیز کنید چرا که باعث خشک شدن پوستتان می‌شود. هنگام خرید تونر طبیعی حتماً حسابی حواستان را جمع کنید و سراغ برندهایی بروید که الکل به این محصول اضافه نمی‌کنند.

چهارم؛ سرم

یکی از نتایج پوست چرب می‌تواند ناهمسان بودن بافت و رنگ پوست باشد. بهبود بافت و رنگ پوست یکی از مزایای بسیار خوب سرم است. به دنبال سرم‌هایی با ماده مؤثره طبیعی مثل روغن درخت چای، ویتامین ای و هیالورونیک اسید برای آبرسانی باشد.

محصولات مناسب برای سرم در روتین پوست چرب:

استفاده از سرم برای پوست چرب
استفاده از سرم برای پوست چرب

پنجم؛ مرطوب‌کننده

شاید با خودتان فکر کنید شما را پوست چرب دارید پس نیازی به مرطوب‌کننده نخواهید داشت اما اشتباه می‌کنید. استفاده از مرطوب‌کننده بر روی پوست کمک به تنظیم چربی پوستتان می‌کند. سعی کنید مرطوب‌کننده قوی نخرید و سراغ آن دسته از محصولات مرطوب‌کننده‌ای بروید که بر پایه آب هستند و حاوی آلوئه‌ورا یا هیالورونیک اسید می‌باشند.

ششم؛ کرم زیر چشم

حتی اگر پوست چربی دارید، پوست اطراف چشمتان غدد چربی خودش را ندارد پس نیاز به رطوبت خاصی دارد. همچنین از آنجایی که چربی‌اش را نمی‌تواند تولید کند بسیار مهم است سراغ کرم زیر چشمی بروید که مناسب برای پوست چرب باشد. باید سراغ آن‌هایی بروید که مناسب برای پف زیر چشم، تیرگی یا چین و چروک است.


اگر مشتاق هستید با یک روتین ایده‌آل برای مراقبت از پوست خود آشنا شوید، مقاله زیر را از دست ندهید.

روتین پوست

روتین پوست، از آن چیزهایی که باید حتما داشته باشید!

برای داشتن پوستی سالم، درخشان، نرم و عاری از هرگونه چین و چروک، داشتن روتین پوست مناسب، از ضروریات زندگی است.


هفتم؛ کرم ضدآفتاب

کرم ضدآفتاب مرحله مهمی است که برای انواع پوست باید مورد استفاده قرار گیرد. قرار گرفتن در معرض خورشید می‌تواند پوستتان را خشک کند و منجر به ایجاد نشانه‌های پیری و آسیب‌های عمده پوستی شود. بهترین راه استفاده از کرم ضدآفتابی است که بر پایه مواد معدنی باشد. این‌طوری مانعی روی پوستتان ایجاد می‌شود و جلوی آسیب‌های خورشید را می‌گیرد. به دنبال کرم ضدآفتابی باشید که از زینک اکساید، تیتانیوم دی‌اکسید یا هر دو استفاده می‌کند. آنها دو ماده معدنی تأیید شده توسط FDA هستند که از پوست شما در برابر خورشید مراقبت می‌کنند.

روتین پوست چرب در شب

اول؛ پاک‌کننده

بعد از این که تمام روز فعالیت‌هایتان را انجام دادید و حسابی عرق کردید و پوستتان در برابر عوامل محرک محیطی قرار گرفت، بسیار مهم است که صورتتان را بشویید. اگر آرایش دارید، حتماً باید پیش از خواب آرایش خود را پاک کنید. باقی‌ماندن آرایش روی صورت باعث بسته شدن منافذ پوست می‌شود و می‌تواند مشکلات پوستی شما را بیشتر کند. اگر چشمانتان را آرایش کرده‌اید، به آرامی با پد پاک‌کننده آرایش آن نواحی را تمیز کنید. بیشتر پاک‌کننده‌های صورت برای پاک کردن ریمل و خط چشم مناسب نیستند.

دوم؛ ماسک سم‌زدایی (۱ تا ۳ بار در هفته)

از ماسک سم‌زدایی ۱ تا ۳ بار در هفته استفاده کنید تا پوست شما را از هر نوع آلودگی پاک کند. ماسک همچنین می‌تواند به بهبود بافت پوستتان کمک کند.

از ماسک لایه بردار پوست حاوی دانه‌های اسکراب هفته‌ای یک یا دوبار می‌توان استفاده کرد.

سوم؛ تونر

استفاده از تونر در شب به پاک‌کنندگی صورتتان کمک می‌کند و آن را برای استفاده از دیگر محصولات روتین پوست چرب در شب آماده می‌سازد.

چهارم؛ رتینول

سرم رتینول یکی از محصولات کلیدی برای افرادی است که پوست چرب دارند. این سرم می‌تواند پوست شما را تغذیه کند و منافذ پوستتان را کوچک سازد و چین و چروک را از بین ببرد. رتینول می‌تواند پوستتان را نسبت به خورشید حساس کند پس حتماً شب از آن استفاده کنید.

رتینول در روتین پوست چرب
رتینول در روتین پوست چرب

پنجم؛ مرطوب‌کننده

بله، دوباره! باید صورت خود را بعد از پاک‌سازی، حتی اگر پوست چربی دارید، مرطوب کنید. شما می‌خواهید پوستتان تنظیم شود پس باید به آن مواد مغذی برسانید. بهتر است از مرطوب‌کننده‌ای استفاده کنید مناسب برای شب است. پس استفاده از مرطوب‌کننده را حتماً جدی بگیرید.

ششم؛ کرم زیر چشم

بسیار مهم است که نواحی زیر چشم خود را بعد از پاک کردن آرایش مرطوب کنید. حتی اگر از پاک‌کننده ملایم استفاده می‌کنید، این موضوع می‌تواند باعث تحریک پوست ظریف آن نواحی شود پس مطمئن شوید پیش از خواب پوستتان را به خوبی مرطوب می‌کنید.

روتین پوست چرب؛ امکانی برای سلامت پوست

در این مطلب از لیامگ به معرفی روتین پوست چرب مناسب برای روز و شب پرداختیم. محصولات مناسب برای هرکدام از مراحل روتین را به شما معرفی کرده و سعی کردیم بهترین راه‌ها برای داشتن پوستی سالم را به شما بشناسانیم. برای خرید هرکدام از محصولاتی که معرفی کردیم تنها کافی است وارد وب‌سایت لیاتیم شده و اقدام به خرید این محصولات بکنید. همچنین برای خواندن اطلاعات هرکدام از محصول نیز می‌توانید از طریق این وب‌سایت اقدام کنید و از باکس جستجو محصول مورد نظرتان را پیدا کنید. هوای پوستتان را داریم.

اینستاگرام لیاتیم

تلگرام لیاتیم

۴.۷/۵ - (۳ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید