صفحه اصلی > مراقبت از مو : انواع راهکار خانگی برای شپش سر را بشناسید!

انواع راهکار خانگی برای شپش سر را بشناسید!

راهکار خانگی برای شپش سر

بسیاری از افرادی که توانسته‌اند به شکل موفقیت‌آمیزی شپش سر را درمان کنند، راهکارهای خانگی را برای درمان آن توصیه می‌کنند. یک جستجوی ساده که در اینترنت بکنید کلی راهکار خانگی برای شپش سر پیدا می‌کند که افراد از آن به عنوان روشی موفقیت‌آمیز و مؤثر یاد می‌کنند. روش‌هایی وجود دارد که خانواده‌ها برای رهایی از شپش سر انجام میدهند و وقتی این روش موفق است آن را به دیگران به اشتراک میگذارند. ما هم در این مطلب از لیامگ قرار است انواع راهکارها برای درمان شپش سر را با شما در میان بگذاریم. همراهمان باشید و از این مطلب، نهایت استفاده را ببرید. چه شپش سر دارید چه نه!

چه راهکارهای خانگی برای درمان شپش سر وجود دارد؟

تعداد زیادی راهکار خانگی برای کشتن شپش سر وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید. در ادامه به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد:

راهکار خانگی برای شپش سر | شانه زدن مو برای جلوگیری از شپش

شانه زدن موی خیس یکی از بهترین روش‌ها برای از بین بردن شپش سر است. به خصوص اگر از شانه مخصوص شپش استفاده کنید. این روش خانگی بسیار مؤثر و نتیجه‌بخش خواهد بود.

راهکار خانگی برای شپش سر | ژل مو

ژل مو سال‌هاست به عنوان راهکاری خانگی برای درمان شپش سر استفاده می‌شود. آن را به مقدار زیاد روی موی خود بزنید و می‌توانید برای پخش کردن این ژل مو از یک شانه یا برس استفاده کنید. روغن مو تا این اندازه مؤثر نخواهد بود. همچنین این را بگوییم که ژل مو روشی مؤثرتر و امن‌تر است.

راهکار خانگی برای شپش سر | نمک و سرکه

سرکه بسیار اسیدی است و اگر مدت‌زمان طولانی روی مو بماند می‌تواند شپش سر را از بین ببرد. از آنجایی که اسیدی است توصیه نمی‌شود و معمولاً مؤثر هم ممکن است واقع نشود چرا که افراد مجبور می‌شوند به دلیل احساس ناراحتی از وجود آن، زود سرکه را بشویند. سرکه و نمک نیز توان نفوذ به تخم شپش را ندارند. این یعنی راهکار پیش رو صرفاً برای از بین بردن خود شپش است نه ریشه آن!

درمان شپش با نمک و سرکه
درمان شپش با نمک و سرکه

راهکار خانگی برای شپش سر | روغن‌ها

استفاده از روغن برای از بین بردن شپش سر یکی از راهکارهای رایج است.

راهکار خانگی برای شپش سر | روغن اسانس برای درمان شپش

روغن‌های اسانس یکی از محبوب‌ترین راهکارهای خانگی درمان شپش سر است. با این حال روغن‌های اسانس گران هستند و همچنین شواهدی محکم مبنی بر کشنده بودن آنها وجود ندارد. این روغن‌ها شپش را نمیکشند بلکه جلوی عملکرد و آسیب آنها را خواهند گرفت. برای درمان، بهتر است آنها را به همراه روغن‌های دیگر استفاده کنید تا بتوانید شپش و تخم هایشان را از بین ببرید. همچنین این احتمال وجود دارد که برخی افراد نسبت به این روغن‌ها آلرژی داشته باشند.

راهکار خانگی برای شپش سر | روغن درخت چای

روغن درخت چای می‌تواند شپش سر را از بین ببرد. با این حال روشی دائمی برای درمان این مشکل نیست. این روغن گران‌قیمت است و می‌تواند باعث تحریک مو یا واکنش‌های آلرژیک شود.

راهکار خانگی برای شپش سر | روغن زیتون

روغن زیتون روشی مؤثر برای کشتن شپش سر است. درواقع هم روشی امن است و هم طبیعی. ما از آن به عنوان بخشی از پروتکل درمانی شپش استفاده می‌کنیم. روغن زیتون اگر به اندازه کافی روی سر بماند اثرگذار خواهد بود. استفاده از این روغن را اگر به طور هم‌زمان با شانه زدن موی خیس انجام دهید می‌توانید به طور دائمی از شر شپش خلاص شوید.

درمان شپش با روغن زیتون
درمان شپش با روغن زیتون

راهکار خانگی برای شپش سر | روغن نارگیل

روغن نارگیل معمولاً مناسب کسانی است که می‌خواهند از راه‌های طبیعی از شر شپش خلاص شوند. درست مثل روغن زیتون، استفاده از روغن نارگیل به خفه کردن حشرات و شپش کمک می‌کند. با این حال، کار کردن با روغن نارگیل به سادگی کار کردن با روغن زیتون نیست چرا که جذب ساقه مو می‌شود و سخت می‌شود آن را شست.

راهکار خانگی برای شپش سر | سیر

استفاده از سیر برای درمان شپش سر، روشی جدید است. ادعا می‌شود که بوی قوی سیر باعث کشتن شپش می‌شود اما هیچ پژوهشی درباره آن انجام نشده که چنین چیزی را تأیید کند. این درمان بهتر است با ترکیب سیر له شده و روغن انجام شود. روی مو قرار بگیرد و بعد از ۳۰ دقیقه شسته شود.

راهکار خانگی برای شپش سر | مایونز

استفاده از مایونز برای خلاص شدن از شر شپش سر یکی از روش‌های رایجی است که توسط خانواده‌ها انجام می‌شود. مفهوم پشت استفاده از مایونز برای درمان شپش سر به دلیل استفاده از دیگر روغن‌هاست. در صورتی که به درستی استفاده شود، مایونز باعث خفگی شپش می‌شود. البته اگر روی سر خشک شود سخت می‌شود آن را شست.

راهکار خانگی برای شپش سر | سشوار یا اتو مو

استفاده از سشوار یا اتو مو برای درمان شپش سر، خطر سوختگی را به همراه دارد. علاوه بر این، اثرگذاری آن نیز ثابت نشده است و به همین خاطر توصیه نمی‌کنیم که از آن استفاده کنید. احتمال اثرگذاری این روش بسیار کم است و بهتر این است اگر می‌خواهید از این روش استفاده کنید، حتماً بعد از حمام باشد.

درمان شپش با سشوار یا اتو مو
درمان شپش با سشوار یا اتو مو

راهکار خانگی برای شپش سر | شامپوهای گیاهی

استفاده از شامپوهای گیاهی شما را از شر شپش سر خلاص نمی‌کند. برخی شامپوها با فرمولاسیون خاص وجود دارند که می‌توانند شپش را از بین ببرند. اما نه به طور کامل و ریشه‌ای! درواقع بو یا اسانس این شامپوهاست که دارد روی شپش سر عمل می‌کند. برخی از این شامپوها اسانس نعناع یا روغن‌های اسانس را دارند.

راهکار خانگی برای شپش سر | لوسیون بنزیل الکل

لوسیون بنزیل الکل یک راهکار خانگی برای درمان شپش سر نیست بلکه تجویز پزشک است و خیلی وقت هم است که دیگر چنین تجویزی انجام نمی‌شود. در گذشته از این لوسیون برای درمان شپش سر استفاده می‌شد. وقتی به طور مستقیم روی مو استفاده می‌شد می‌توانست شپش را از بین ببرد. با این حال، این کار را به صورت ریشه‌ای انجام نمی‌دهد و توان از بین بردن تخم شپش را ندارد.


برای آشنایی بیشتر با حساسیت‌های پوست سر، به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله زیر را از دست ندهید.

حساسیت پوست سر

حساسیت پوست سر؛ اختلالی که باید آن را جدی بگیرید!

حساسیت پوست سر می‌تواند باعث مشکلات جدی مربوط به پوست و مو شود. مراقبت و جلوگیری از مشکلات پوست سر تا حد زیادی می‌تواند به بهبود وضع موی ما کمک کند.


راهکار خانگی برای شپش سر | ستافیل

ستافیل درمان خانگی ای است که می‌توانید شما آن را از هر فروشگاهی تهیه کنید. لوسیونی است که از آن برای درمان شپش سر استفاده می‌شود. این لوسیون را باید روی سر بریزید و سپس موی خود را شانه کنید. آن‌قدر این کار را بکنید که شپش‌ها خفه شوند.

نبایدهای لازم برای درمان شپش سر

درحالی‌که بیشتر راهکارهای خانگی غیرشیمیایی بی‌آزار هستند اما برخی از آنها می‌توانند آسیب بزنند. چه با بی‌اثر بودنشان چه با نبود شواهد و مدارک کافی از توانایی‌شان در از بین بردن شپش. یک پروسه طبیعی می‌تواند بدون عوارض جانبی زیر برای شما مفید باشد:

 • درمان‌های آفت‌کش مثل نیکس، رید، لیندان، بنزیل الکل و مالاتیون
 • نمک و سرکه
 • درمان خانگی با سشوار
 • درمان خانگی با اتو مو
 • درمان خانگی با سیر
 • درمان خانگی با روغن‌های اسانس
درمان شپش سر
درمان شپش سر

درمان‌های زیر اگر به درستی انجام شوند می‌توانند مؤثر باشند اما دیگر درمان‌ها مثل روغن زیتون ضرر کمتری دارند:

 • مایونز
 • ژل مو

نکاتی مربوط به جلوگیری از شپش سر

جلوگیری از شپش سر می‌تواند جلوی سردرد سر و کله زدن با راهکارهای خانگی مختلف را بگیرد. چند مرحله کاربردی وجود دارد که طی کردن آنها می‌تواند جلوی شپش سر و گسترش آن در خانواده را بگیرد. در ادامه به برخی از این موارد خواهیم پرداخت:

 • موی بلند خود را یا ببافید یا گیس کنید.
 • از تماس سر به سر با دیگران جلوگیری کنید.
 • موی خود را با اسپری مو، ژل یا موس به صورت مصنوعی آلوده نگه دارید.
 • از استفاده از وسایل شخصی مو و اشتراک آن با دیگران پرهیز کنید.
 • کلاه ورزشی خود را به دیگری ندهید.
 • درباره نحوه انتقال شپش سر مطالعه کنید.

همانطور که در این مقاله خواندید، استفاده از شامپوهایی با عصاره گیاهی مانند نعناع تاثیر زیادی در از بین بردن شپش دارد. برای داشتن یکی از بهترین شامپوهای نعناع ایرانی، کافیست تا روی لینک زیر کلیک کنید.


همه با هم برای خلاصی از شپش سر!

در این مطلب از لیامگ به بررسی راهکار خانگی برای شپش سر و درمان آن پرداختیم. به هر حال مسئله مهمی است و می‌تواند آسیب‌های جدی به مو و سر شما بزند. جلوگیری از آن بهتر از درمان است. اما برای شرایطی که به آن دچار شده باشید، چاره‌ای جز درمان نمی‌ماند. اگر احساس می‌کنید هیچ‌کدام از راهکارهای بالا به کارتان نمی‌آید و نمی‌توانید از شر شپش سر خلاص شوید، تنها کاری که باید بکنید این است که به سرعت سراغ متخصص مو بروید و سعی کنید به دنبال علاجی برای این مشکل باشید.

همچنین به شما پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی با محصولات مراقبت از مو، سری به فروشگاه اینترنتی لیاتیم بزنید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاه کاربران (2 دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید