صفحه اصلی > مد و زندگی : روغن معطر و مزایای استفاده از آن

روغن معطر و مزایای استفاده از آن

روغن معطر

اگر دارید به این فکر می‌کنید که «آیا در زندگی روزمره خودم به روغن معطر نیاز دارم یا نه؟» به این فکر کنید که اگر از روغن معطر استفاده کنید زندگی‌تان چطور خواهد شد. خصوصاً در تمام بخش‌های زندگی‌تان.

از شستن مو و تمیزکردن پیشخوان آشپزخانه گرفته تا خوردن آن برای هضم بهتر و مسائل دیگر. روغن‌های معطر (Essential Oils) می‌توانند به بخش جداناپذیری از روز شما تبدیل شوند. روغن معطر روتین‌های روزانه میلیون‌ها آدم در سرتاسر جهان را عوض کرده است، کسانی که مثل شما به دنبال کاهش میزان عناصر سمی در زندگی‌شان بودند.

مزایای مرتبط با سلامتی روغن معطر

از آن جایی که روغن معطر قدرت کاهش التهابات پوستی، کمک به هضم غذا، تمیزکردن راه تنفسی و … را دارد به راه‌حلی بسیار محبوب برای کسانی که می‌خواهند سالم باشند، تبدیل شده است.

هرکسی دلایل خود را برای استفاده از روغن‌های اسانس دارد. آنها به جایگزین بسیار خوبی برای دیگر کارها تبدیل شده‌اند چرا که کاملاً با نیازها و ترجیحات ما تناسب دارند. این بدین معناست که به جای رفتن سراغ راه‌حل عمومی، می‌توانید سلامت خود را کنترل کنید. ازآنجایی‌که روغن‌های مختلفی برای انتخاب پیش روی شماست، حتی آن‌هایی که به طور خاص مربوط به حساسیت‌ها و نگرانی‌های سلامت شماست نیز می‌توانند مزایای بسیار خوبی داشته باشند.

مورد اول | تمیزکردن مجرای تنفسی

تحقیقات نشان می‌دهد که روغن معطر با ترکیبات شیمیایی مثل آلفا پینن، لیمونن و اوکالیپتوس می‌تواند به سلامت تنفسی کمک کند. این ترکیبات در روغن‌های معطری مثل لیمو، نعناع و… پیدا می‌شود.

وقتی به‌درستی استفاده شود، این روغن معطر می‌تواند در بهبود مجرای تنفسی شما کمک کند. نعناع برای مثال، قدرت بسیار زیادی در خنک کردن دارد که می‌تواند برای ایجاد حسی خوب در هوا و محیط مناسب باشد.

مورد دوم | مقاوم در برابر تهدیدهای محیطی

بسیاری از روغن‌های معطر مثل پونه کوهی و آویشن حاوی مولکول‌هایی با خاصیت آنتی‌اکسیدان هستند. استنشاق این روغن‌ها می‌تواند به حفظ سیستم ایمنی بدنتان کمک کند. علاوه بر این، بسیاری از مردم آن را می‌خورند چرا که معتقد هستند که خاصیت پاک‌کنندگی دارد و به بدن کمک می‌کند تا در برابر تهدیدات محیطی بایستد.

شما همچنین می‌توانید از مزایای معطر این روغن‌ها برای محافظت از محیط اطرافتان استفاده کنید. مطالعات علمی نشان داده است که استفاده از روغن معطر می‌تواند هوا را پاک‌سازی کند و از آلوده شدن محیط اطرافتان جلوگیری کند. روغن معطر (Essential Oil) لیمو و درخت چای به طور خاص برای پاک‌سازی هوا و سطوح در خانه مورداستفاده قرار می‌گیرد.

مورد سوم | روده‌ای سالم و هضمی مناسب

هضم به بدن کمک می‌کند تا مواد مغذی و انرژی موردنیاز برای سالم ماندن، خوشحالی و قوی ماندن را جذب کنیم. استفاده از روغن معطر می‌تواند به هضم درست و مناسب کمک کند. به‌خصوص وقتی به صورت خوراکی مصرف شود. برای مثال، روغن نعناع و زنجبیل به طور خاص برای مزایای هضمی خوبی که دارند، محبوب هستند.

روغن معطر، مناسب برای هضم
روغن معطر، مناسب برای هضم

اگرچه سیستم گوارش اغلب فقط با روده و معده در ارتباط است اما پیچیده‌تر از اینها کار می‌کند. برای داشتن عملکردی در سطوحی بسیار خوب، سیستم گوارش باید بالاترین عملکرد خود را در روده و معده داشته باشد و درعین‌حال کبد، کلیه و کیسه صفرا نیز مهم هستند.

خوردن روغن معطر می‌تواند به هضم، نرم شدن معده، کاهش گاز معده و دور کردن بیماری کمک کند. نعناع به لطف ترکیب شیمیایی منتول، به‌عنوان ماده‌ای مهم برای سیستم گوارش، کمک به سلامت بدن شناخته می‌شود. مصرف زنجبیل انتخاب بسیار خوبی است برای کسانی که احساس تهوع یا بیماری دارند. رازیانه نیز به مشکلات گوارشی کمک می‌کند.

مورد چهارم | خوابی آرام و مناسب

روغن معطر (essential oil) قرن‌هاست که برای ساختن محیطی آرام استفاده می‌شود. خواص شیمیایی منحصربه‌فرد موجود در برخی روغن‌های معطر باعث می‌شود تا در ایجاد محیطی آرام مؤثر باشند و خوابی راحت را برایتان به ارمغان بیاورند.

وقتی روغن اسانسی حاوی خواص شیمیایی نرم‌کنندگی و آرامش‌بخشی باشد می‌تواند پاسخ‌های مثبتی در بدن و مغز ایجاد کند. حین استنشاق روغن اسانس با عطری آرام‌بخش، مغز عطر را پردازش کرده و تأثیرش باقی می‌ماند. به‌محض این که بعد از استفاده از روغن معطر خوابی آرام را تجربه کردید، مغز ارتباط خوبی با آن عطر و رایحه ایجاد می‌کند. این بدین معناست که دفعه بعدی که آن روغن خاص را بو کردید، مغز شما واکنش مشابهی نشان می‌دهد و آماده خواب می‌شود. بعد از استفاده موفق از روغن معطر در هنگام شب، آن روغن می‌تواند به‌عنوان بخشی از روتین خواب شما مورداستفاده قرار بگیرد.

روغن معطر اسطوخودوس، بابونه رومی و ترنج ابزاری مفید برای ساختن محیطی آرام در هنگام خواب هستند. با ایجاد اتمسفری آرام‌بخش، روغن اسانس می‌تواند به‌عنوان ابزاری قدرتمند برای روتین خواب شما استفاده شود.


به شما پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص روغن‌ های معطر و هرآنچه که باید درباره‌شان بدانید، مقالات زیر را مطالعه نمایید.

روغن‌های اسانس

روغن‌های اسانس و هر آن چیزی که باید درباره‌ آنها بدانید!

روغن‌های اسانس از جمله ترکیباتی هستند که از دیرباز در زندگی آدم و سلامت او تأثیر گذاشته‌اند. چقدر آنها را می‌شناسید؟ در اینجا مفصل درباره آن بخوانید.

روغن اسانس

با روغن اسانس؛ قدرت طبیعت را در یک شیشه جمع کنید!

روش‌های قدیمی همیشه هم بد جواب نمی‌دهند. استفاده از روغن اسانس به شما ثابت می‌کند کیفیت زندگی با روش‌های سنتی می‌تواند از زمین تا آسمان تغییر کند.


مورد پنجم | زیبا ساختن پوست، مو و دندان

در میان استفاده بسیار روغن‌های معطر، آنها مزایای بسیار زیادی برای مراقبت‌های شخصی از جمله زیباسازی پوست و مو و پاک‌سازی دهان، لثه و دندان دارند. به‌طورکلی، روغن معطر (essential oil) جزء اولین محصولات آرایشی و زیبایی است که در گذشته دور استفاده می‌شده است. نه‌تنها خاصیت پاک‌کنندگی و نرم‌کنندگی دارند بلکه انتخابی ایده‌آل برای مراقبت شخصی و همچنین بوی خوش هستند.

در میان استفاده بسیار روغن‌های معطر، آنها مزایای بسیار زیادی برای مراقبت‌های شخصی از جمله زیباسازی پوست و مو و پاک‌سازی دهان، لثه و دندان دارند. به‌طورکلی، روغن معطر (essential oil) جزء اولین محصولات آرایشی و زیبایی است که در گذشته دور استفاده می‌شده است. نه‌تنها خاصیت پاک‌کنندگی و نرم‌کنندگی دارند بلکه انتخابی ایده‌آل برای مراقبت شخصی و همچنین بوی خوش هستند.

مورد ششم | آرام‌کردن پوست

آیا می‌دانید که برخی روغن‌های معطر دارای خاصیتی هستند که می‌توانند پوست را گرم و نرم کنند؟ برخلاف آنها، برخی روغن‌های اسانس هم هستند که خاصیت خنک‌کنندگی دارند و اگر روی پوست قرار بگیرند می‌توانند پوست را خنک کنند. درحالی‌که این روغن‌ها هیچ تغییری در دمای بدن ایجاد نمی‌کنند اما به آنها روغن‌های خنک‌کننده یا گرم‌کننده گفته می‌شود چرا که خاصیت آنها در تعامل با گیرنده‌های عصبی پوست است و حس سرما یا گرما ایجاد می‌کنند. این حس خنکی یا گرمایی که بعد از استفاده از آن به شما دست می‌دهد از این جهت است.

افراد از روغن‌های خنک‌کننده یا گرم‌کننده برای آرام‌کردن پوست بعد از فعالیت‌های ورزشی استفاده می‌کنند. یکی از بهترین چیزها درباره استفاده از روغن معطر، نرم و آرام‌کردن عضلات و مفاصل است.

روغن معطر مناسب برای آرام‌بخشی پوست
روغن معطر مناسب برای آرام‌بخشی پوست

درحالی‌که شرکت در برخی فعالیت‌ها در طول روز ممکن است باعث ناراحتی عضلات یا مفاصل شود و استرس و نگرانی‌هایی ایجاد کند، استفاده از روغن‌های معطری مثل وینترگرین و کاسیا خاصیت گرم کنندگی دارند که می‌تواند برای بدنتان آرامش‌بخش باشد درحالی‌که برخی دیگر از روغن‌های معطر مثل نعناع یا برگ لیمو می‌تواند خاصیت خنک‌کنندگی داشته باشد.

مزایای معطر روغن معطر

علاوه بر مزایای سلامتی، روغن‌های معطر دارای استفاده‌های باارزش بسیاری هستند. برخی از این روغن‌ها دارای خاصیت آرام‌بخشی می‌باشند. درحالی‌که برخی دیگر خاصیت انرژی‌بخشی و ایجاد طراوت دارند. روغن‌های معطر با مزایای متعددشان می‌توانند به ما در مدیریت و حفظ احساساتمان کمک کنند.

پس چیزی که عطر روغن معطر را انرژی‌بخش، آرامش‌بخش و … می‌کند، چیست؟ طراحی شیمیایی روغن اسانس روی مزایای خاص آن تأثیر می‌گذارد. برای مثال، با تمرکز بالای کتون‌ها، روغن معطر نعناع معمولاً دارای خاصیت انرژی‌بخشی بسیار زیادی است. روغن‌های گل بیشتر از الکل‌های مونوترپن و استر تشکیل شده که آن را به خاطر خاصیت آرامش‌بخشش می‌شناسند. روغن‌های اسانس مرکبات معمولاً دارای خاصیت بسیار خوبی در انرژی‌بخشی هستند.

درحالی‌که ویژگی شیمیایی یک روغن نقش مهمی را در واکنش آن بازی می‌کند، تجربه شما و کارکرد مغزتان نیز می‌تواند مؤثر باشد.

آیا می‌دانستید؟

عطر روغن معطر باعث واکنش می‌شود. این به این خاطر است که عطرها مستقیماً سراغ سیستم بویایی مغز می‌روند. سیستم بویایی مسئول پردازش بو است(و به طور خاص به ما توانایی درک بو را می‌دهد). به‌محض این که توسط این سیستم پردازش انجام شود، اطلاعات مستقیماً به سیستم لیمبیک منتقل می‌شود جایی که خاطرات قرار دارند.

این بدین معناست که وقتی روغن معطری را استنشاق می‌کنید، سیستم لیمبیک بر اساس خاطرات مرتبط با عطر و رایحه واکنشی نشان می‌دهد. ازآنجایی‌که واکنش‌ها در سیستم لیمبیک مبتنی بر خاطرات است، هر شخص تجربه متفاوت از یک بو می‌تواند داشته باشد.

استنشاق روغن معطر
استنشاق روغن معطر

همه ما هجوم خاطرات را وقتی بوی کلوچه پخته می‌شنویم، تجربه کرده‌ایم یا بوی صابون در خانه مادربزرگ را همه می‌شناسیم. همان‌طور که شما چیزی را بو می‌کنید – وه طور خاص روغن معطر که رایحه قدرتمندی هم دارت – ویستم لیمبیک شما احساسات و خاطرات شما را با آن عطر همراهی می‌کند.

با کلی روغن متفاوت، اجزای شیمیایی و مزایای مختلف، منطقی است که روغن اسانس در سرتاسر جهان از جایگاهی محبوب برخوردار باشد. فهمیدن عملکرد اساسی و شیمیایی روغن‌ها می‌تواند هنگام استفاده از آن برای سلامتتان مفید باشد.

روغنی بهتر از هزاران محصول مختلف!

در این مطلب از لیامگ به بررسی مزایای استفاده از روغن معطر پرداختیم. درباره هرکدام از این مزیت‌ها به طور خاص برایتان نوشتیم و سعی کردیم هر آن چیزی که درباره این محصول ارائه می‌کنیم، دقیق و علمی باشد. امیدواریم بهترین اطلاعات را از آن کسب کرده باشید.

همچنین شما می‌توانید برای آشنایی با محصولات پوست، مو و زیبایی تراست، به فروشگاه لیاتیم مراجعه نمایید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید