صفحه اصلی > مراقبت از پوست و مراقبت از مو : چرا به شوره ریش مبتلا می‌شویم؟ | راه مقابله با شوره ریش چیست؟

چرا به شوره ریش مبتلا می‌شویم؟ | راه مقابله با شوره ریش چیست؟

یکی از مشکلاتی که در گذشته مردانی که ریش داشتند را به خود درگیر می‌کرد، تجمع باکتری در ریش و بروز عفونت قارچی ریش که سبب ایجاد شوره ریش مردان می‌شد بوده است. اما خوشبختانه امروزه با پیشرفت صنعت، مواد مراقبتی بسیاری تولید شده‌اند که منحصر به استفاده برای ریش صورت هستند. این مواد می‌توانند به عنوان داروی شوره ریش کمک بزرگی به حفاظت از ریش صورت بکنند. محصولاتی از جمله شامپو ریش، بالم ریش، مرطوب کننده ریش و ژل ریش محصولاتی هستند که برای مراقبت از ریش عرضه شده‌اند. این محصولات به افراد، در خلاص شدن از شر شوره‌های سر و ریش صورت کمک خواهند کرد.

شوره ریش صورت، مسئله‌ای مهم است و موضوع مهم‌تر درمان و مقابله با آن است. توصیه ما این است که قبل از شروع مصرف موادی که برای مراقبت از ریش تولید شده‌اند، به کمک یک متخصص پوست به بررسی این موضوع بپردازید که دلیل مشاهده ریزش برفی از پوسته‌های سر بر روی لباس شما چیست!

شوره ریش چیست؟

بهتر است که در ابتدا شوره سر را تعریف کنیم؛ شوره سر در واقع به دلیل ابتلا به یک نوع بیماری به نام درماتیت سبورئیک ایجاد می‌شود. زمانی که این شوره‌ها پوست صورت و ریش و سبیل را درگیر خود می‌کنند، شوره ریش و سبیل نامیده می‌شوند. اگر بخواهیم به طور کلی بگوییم، علائم شوره شامل پوسته پوسته شدن و قرمزی پوست کف سر است. همچنین در صورت ابتلا به این قارچ، شوره را به شکل دانه‌های سفید و ریزی روی ریش و بین موهای خود مشاهده خواهید کرد.

علت به وجود آمدن شوره ریش چیست؟

شوره سر معمولا به دلیل رشد نوعی قارچ به نام مالاسزیا گلوبوزا ایجاد می‌شود که در محیط غنی از روغن رشد کرده و تکثیر می‌یابد. این قارچ روغن‌های غدد چربی را تجزیه می‌کند و اسید اولئیک را بر جای می‌گذارد که با تحریک پوست، منجر به شوره سر می‌شود. تولید بیش از حد سلول‌های پوست سر نیز به افزایش رشد این قارچ و در نتیجه افزایش شوره ریش صورت کمک می‌کند. این موضوع به این دلیل است که به دنبال تولید بیش از حد این سلول‌ها تجمعی اتفاق می‌افتد که به ایده‌آل شدن محیط برای رشد این قارچ کمک خواهد کرد.

شوره ریش و سبیل
شوره ریش و سبیل

تفاوت بین شوره سر و پوسته پوسته شدن ناشی از خشکی سر چیست؟

فقط به این دلیل که چند پوسته در ریش خود می بینید، لزوماً با شوره سر مواجه نیستید. چرا که گاهی اوقات پوسته‌های سفیدی که مشاهده می‌کنید به دلیل خشک بودن پوست است. تشخیص اینگونه است که در صورت ابتلا به شوره سر، پوست طبیعی به رنگ صورتی تا قرمز تبدیل می‌شود. اندازه پوسته‌ها هم بزرگ‌تر بوده و چرب‌تر نظر می‌رسند. در این شرایط پوسته‌ها به صورت دائمی وجود خواهند داشت. در مقابل نیز زمانی که پوسته پوسته شدن ناشی از خشک بودن پوست کف سر باشد، پوست می‌تواند سفید یا ترک خورده به نظر برسد و پوسته‌ها خشک و کوچک خواهند بود.

چه افرادی در معرض ابتلا به شوره ریش هستند؟

اگر جز افرادی هستید که اغلب دچار شوره سر هستید، احتمال بیشتری وجود دارد که شما به شوره ریش نیز مبتلا شوید. چرا که اگر بدن شما به این صورت است که سلول‌ها سریعا در پوست سر شما بازسازی می‌شوند، برای ریش شما هم همین اتفاق خواهد افتاد و دچار شوره ریش صورت خواهید شد.

گفته شده از آنجا که غدد چربی به آندروژن‌ها یا هورمون‌های مردانه بیشتر پاسخ می‌دهند، مردان بیشتر از زنان به شوره مبتلا می‌شوند. همچنین می‌گویند در صورتی که هیچ تفاوتی بین میزان در معرض قرار داشتن افراد با پوست‌های مختلف وجود ندارد، قرمزی ممکن است در افرادی که پوست‌های تیره‌تری دارند کمتر آشکار شود. اما در رابطه با پوسته پوسته شدن شرایط تمامی افراد مشابه خواهد بود.

هرچه ریش شما بلندتر باشد، به این دلیل که رسیدگی به پوست و شست‌و‌شوی آن در هنگام شستن صورت سخت‌تر است، احتمال ابتلا به شوره ریش نیز بیشتر می‌شود. این موضوع همچنین می‌تواند باعث تجمع چربی و پوست مرده شود که باعث رشد قارچ و ایجاد شوره می‌شود. پس مراقبت باشید و بدانید که ریش بلندتر، به مراقبت چندین برابری نیاز خواهد داشت.

روش درمان شوره ریش

۱- برس کشیدن و رسیدگی به ریش صورت

لایه برداری پوست، از مسدود شدن منافذ و تولید چربی اضافی جلوگیری می‌کند. همینطور استفاده از برس ریش از آنجایی که موهای نرم آن باعث تحریک پوست خواهند شد نیز توصیه می‌شود. به آرامی برس را روی پوست، در سراسر ریش حرکت دهید تا سلول‌های مرده پوست و چربی اضافی از بین بروند. با این حال، زیاده روی نکنید، برس کشیدن بیش از حد می‌تواند پوست آسیب پذیر شما را بیشتر تحریک کند و باعث تولید بیش از حد چربی شود.

۲- شستن به موقع و صحیح ریش صورت

شست‌وشوی به موقع و منظم ریش، با شامپو شوره ریش، می‌تواند با از بین بردن قارچ‌ها، شوره ریش شما را از بین ببرد. در هنگام شستن صورت نیز باید دقت کنید که پوست صورت شما کاملاً شسته شود. همچنین مطمئن شوید که ماده شوینده و آب به پوست شما می‌رسد. چرا که ممکن است با شستن سطحی ریش، تنها موها را بشویید.

۳- هیدراته نگه داشتن پوست صورت

از آنجایی که شست‌وشو و لایه برداری می‌تواند چربی‌های طبیعی پوست را از بین ببرد، برای جلوگیری از خشک شدن پوست که می‌تواند باعث افزایش تولید چربی شود، لازم است رطوبت پوست را متعادل نگه دارید. وقتی نوبت به درمان شوره سر می‌رسد، مرطوب کننده معمولی صورت شما ممکن است تأثیر زیادی نداشته باشد. از مرطوب کننده‌هایی استفاده کنید که حاوی ترکیبی از روغن‌های غنی از آنتی اکسیدان برای محافظت از پوست، اسیدهای چرب امگا برای کمک به بهبودی پوست و روغن جوجوبا برای متعادل کردن تولید چربی و آرام کردن جوش‌ها هستند. مالیدن مرطوب کننده را از ریشه ریش خود، یعنی نزدیک‌ترین نقطه به پوست شروع کنید و روغن را به انتهای ریش خود برسانید و در حالی که آن را روی موها ماساژ می‌دهید، مطمئن شوید که حداکثر نفوذ به پوست اتفاق می‌افتد.


شامپو ضد شوره تراست به شما در کاهش شوره سر کمک خواهد کرد:


چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟

اگر راه‌های درمانی را امتحان کردید و پس از دو هفته نتیجه‌ای نگرفتید، لازم است که به پزشک مراجعه کنید. از داروهای موضعی قوی‌تر گرفته تا داروهای استروئیدی، همگی می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای شما باشند. اگر فکر می‌کنید که شوره ریش دارید، برای تشخیص صحیح و شروع دوره درمان شوره ریش خود به یک متخصص پوست مراجعه کنید.

اقدامات لازم پس از تشخیص خشکی پوست سر

پوست شما بزرگ‌ترین عضو بدن شما است و به آبرسانی مناسب و منظم نیاز دارد. بنابراین ممکن است بخواهید ابتدا به افزایش مصرف آب خود برای کمک به آبرسانی پوست توجه کنید. همانطور که پیش از این نیز گفته شد، خشکی پوست می‌تواند باعث ایجاد مقدار زیادی پوسته‌های ریز و درشت در ریش شود. داشتن یک روتین روزانه پوست و ریش برای جلوگیری از شوره ناشی از خشکی پوست ضروری است. این موضوع بدان معناست که باید صورت خود را روزانه بشویید و حداقل دو بار در روز پوست را به طور کامل آبرسانی کنید.

شوره ریش ممکن است برای تمام افراد اتفاق افتد و موضوعی نیست که شما را خجالت زده کند. وقتی صحبت از درمان شوره سر و ریش می‌شود گزینه‌های درمانی زیادی پیش روی افراد است تا از عود این اتفاق جلوگیری کنند. محصولات مراقبتی تراست نیز می‌توانند در درمان شوره به شما کمک کنند. با مراجعه به وبسایت لیاتیم می‌توانید اطلاعات کافی در رابطه با آن‌ها بدست آورید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید