صفحه اصلی > مراقبت از مو : ۵ نوع ماسک مو ضد شوره و دیگر راه‌های رفع شوره‌ی سر

۵ نوع ماسک مو ضد شوره و دیگر راه‌های رفع شوره‌ی سر

ماسک ضد شوره خانگی

معمولا وقتی می‌گوییم زمستان، برف در ذهنمان نقش می‌بندد اما زمستان فصل خشکی و سرما و پوسته‌پوسته شدن پوست سر هم هست. پوسته‌هایی که از روی موها، مثل برف روی شانه می‌نشینند. شوره‌ی سر خجالت آور اما قابل درمان است. در این مقاله، ترفندهایی برای درست کردن چند نوع ماسک مو ضد شوره خانگی وجود دارند که کمک می‌کنند تا از شر شوره سر در زمستان خلاص شوید.

این ماسک‌ها، حاوی مواد طبیعی هستند که تسکین دهنده و محافظت کننده پوست سر است و موهای شما را تقویت و مرطوب می‌کند. همچنین، پیشنهادهایی ارائه می‌دهیم که مشکل شوره‌ی سر را به صورت داخلی برطرف می‌کنند. ادامه‌ی مقاله را بخوانید تا ببینید چگونه می‌توانید از شوره سر در این فصل سرد خداحافظی کنید.

۵ ترفند آسان برای درست کردن ماسک موهای ضد شوره

۱. ماسک مو ضد شوره با روغن نارگیل و آبلیمو

خواص رطوبت رسانی روغن نارگیل و ph اسیدی آبلیمو برای درمان شوره سر در زمستان فوق‌العاده است. آبلیمو پوست سر را پاکسازی می‌کند و حاوی اسید سیتریک است که ph پوست سر را تنظیم می‌کند. این کار از رشد و نمو قارچ‌ هم جلوگیری می‌کند. روغن نارگیل، پوست سر و تارهای مو را هیدراته می‌کند و مو را سالم و درخشان نگه می‌دارد.

مواد مورد نیاز:

 • روغن نارگیل
 • یک قاشق چای‌خوری آب لیمو
 • ۶ قاشق چای‌خوری آب
 • پنبه توپی

طرز تهیه و استفاده

  ۱. روغن نارگیل را به صورت دورانی روی پوست سر خود ماساژ دهید.

۲. آبلیمو را با آب رقیق کنید.

۳. از پنبه توپی برای پخش کردن این ترکیب بر روی پوست سر استفاده کنید.

۴. اجازه دهید ۲۰ دقیقه بماند.

۵. سپس سر خود را با یک شامپوی ضد شوره بشویید.

توجه: اگر آب لیمو را رقیق نکنید می‌تواند منجر به تحریک پوستی شود. اگر پس از رقیق کردن، پوست شما دچار خارش شدف سریعا آن را بشویید و یک لایه‌ی دیگر روغن نارگیل بر روی پوست خود بمالید.

ماسک مو ضد شوره با روغن نارگیل و آبلیمو
ماسک مو ضد شوره با روغن نارگیل و آبلیمو

۲. ماسک مو ضد شوره با آلوئه ورا و چریش

آلوئه‌ورا، خارش، پوسته پوسته شدن و شوره‌ی سر را کاهش می دهد. این در حالی است که چریش دارای خواص ضد باکتری و ضد قارچی است. زمانی که این دو با یکدیگر ترکیب شوند، تبدیل به یک ماسک فوق‌العاده می‌شوند که با استفاده از آن می‌توانید از شوره سر در زمستان خلاص شوید.

مواد مورد نیاز:

 • ۲ قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا
 • ۱۵-۱۰برگ چریش تازه

طرز تهیه و استفاده

۱. ژل آلوئه‌ورا و برگ‌های چریش را با هم ترکیب کنید.

۲. به مدت ۶ تا ۷ ثانیه آنها را در مخلوط کن ترکیب کنید تا حالت خمیری پیدا کند.

۳. ترکیب را روی پوست سر بمالید و اجازه دهید ۳۰ دقیقه بماند.

۴. سپس سر را با یک شامپوی ضد شوره بشویید.

ماسک مو ضد شوره با آلوئه ورا و چریش
ماسک مو ضد شوره با آلوئه ورا و چریش

۳. ماسک مو ضد شوره با سرکه سیب و شنبلیله

سرکه سیب حاوی phپایینی است، یعنی اسیدی است و از رشد قارچ‌ها جلوگیری می‌کند، همچنین به پاکسازی پوست سر کمک می‌کند. از طرف دیگر، میزان بالای پروتئین و اسید نیکوتینیک در دانه‌های شنبلیله، ریشه‌های مو را تقویت و از شوره سر جلوگیری می‌کند.

مواد مورد نیاز:

 • ۲ قاشق غذاخوری تخم شنبلیله
 •  قاشق چای‌خوری سرکه سیب

طرز تهیه و استفاده

۱. تخم‌های شنبلیله را به مدت یک شبانه روز خیس کنید.

۲. سرکه سیب و ۱۲-۱۰قاشق غذاخوری آب تخم شنبلیله را با هم مخلوط کنید.

۳. ترکیب را بر روی پوست سر بمالید.

۴. اجازه دهید به مدت ۳۰ دقیقه قبل از شستن روی پوست سر بماند.

ماسک مو ضد شوره با سرکه سیب و شنبلیله
ماسک مو ضد شوره با سرکه سیب و شنبلیله

۴. ماسک مو ضد شوره با روغن درخت چای و روغن بادام

خواص ضد قارچی روغن درخت چای و خواص مغذی روغن بادام این ترکیب را به یک ترکیب فوق العاده برای از بین بردن شوره سر و درمان خشکی و خارش پوست سر تبدیل کرده است.

مواد مورد نیاز

 • ۲ قطره روغن درخت چای
 • ۵۰ میلی لیتر روغن بادام

طرز تهیه و استفاده

۱. روغن درخت چای را در روغن بادام رقیق کنید.

۲. ترکیب را خوب تکان دهید و آن را بر روی پوست سر خود بمالید و ماساژ دهید.

۳. اجازه دهید ۳۰ دقیقه قبل از شستن روی پوست سرتان بماند.

توجه: روغن درخت چای باید قبل از استفاده رقیق شود. در غیر این صورت می‌تواند باعث تحریک پوستی شود. اگر پوست سرتان حساس است، از روغن درخت چای استفاده نکنید.

ماسک مو ضد شوره با روغن درخت چای و روغن بادام
ماسک مو ضد شوره با روغن درخت چای و روغن بادام

۵. ماسک مو ضد شوره با چای سبز و آب پرتقال

چای سبز با کاهش تولید سبوم اضافی در پوست سر، شوره را درمان می‌کند. از طرفی، phاسیدی و ویتامین C موجود در آب پرتقال آن را به یک ترکیب مناسب برای از بین بردن شوره سر در زمستان تبدیل کرده است.

مواد مورد نیاز

 • ۴ قاشق غذاخوری چای سبز
 • ۲ قاشق غذاخوری آب پرتقال

طرز تهیه و استفاده

۱. چای سبز و آب پرتقال را با هم ترکیب کنید.

 ۲. ترکیب را روی پوست سر بمالید.

 ۳. اجازه دهید ۲۰ دقیقه روی پوست سر بماند و با یک شامپوی ضد شوره بشویید.


در مقاله‌های زیر یاد می‌گیریم که چطور انواع شوره‌ی سر را بشناسیم و با درمان خانگی شوره‌ی سر آشنا می‌شویم.

انواع شوره

انواع شوره سر و خیلی چیزها که درباره آن نمی‌دانستید!

شوره سر همان چیزی است که اعتمادبه‌نفس شما را پایین می‌آورد. برای درمان آن باید اول از همه انواع شوره سر را بشناسید. در این مطلب انواعش را معرفی کرده‌ایم.

درمان خانگی شوره سر

درمان خانگی شوره سر با ۸ روش آسان و موثر

شوره شاید مشکل خاصی برای ما ایجاد نکند، اما می‌تواند نارحت کننده باشد و اعتماد به نفس ما را کم کند. جهت آشنایی با چند درمان خانگی شوره سر با ما همراه باشید.


سایر راه‌های موثر برای خلاص شدن از شر شوره سر در زمستان

این چند نوع ماسک مو ضد شوره که نام بردیم، برای خلاص شدن از شوره در فصل سرد زمستان است. البته ترفندهای دیگری هم هستند که برای از بین بردن شوره سر در زمستان کاربرد دارند. در ادامه از این روش‌ها خواهیم گفت.

از شامپوی ضد شوره استفاده کنید.

 شامپوهای ضد شوره حاوی سولفید سلنیوم، قطران ذغال و پیریتیون روی یا کتوکونازول هستند. این مواد از بین بردن شوره سر و جلوگیری از رشد قارچی کمک می‌کنند. برای اینکه نتایج آن را بتوانید به چشم ببینید به مدت دو بار در هفته برای حداقل چهار هفته از شامپوی ضد شوره استفاده کنید، هرچند در استفاده از این شامپوها زیاده روی نکنید؛ زیرا این کار باعث رشد مجدد شوره سر می شود.

از خاراندن پوست سر خودداری کنید.

خشکی پوست سر همراه با شوره باعث خارش می‌شود و خاراندن پوست سر فقط آن را بدتر می‌کند. ذرات و پوسته‌های آن بر روی شانه‌هایتان می‌ریزد و موها را کثیف می‌کند. انگشت اشاره خود را بر پوست سر خود فشار دهید تا بتوانید خارش آن را کنترل کنید.

خاراندن پوست سر و تشدید شوره
خاراندن پوست سر و تشدید شوره

از آب داغ استفاده نکنید.

سردی هوا در زمستان باعث می‌شود که از آب داغ برای شستن موها استفاده کنید. اما استفاده از آب داغ باعث وز شدن مو می‌شود و خشکی پوست سر را به همراه دارد. همچنین باعث می‌شود شرایط ایده آلی را برای رشد شوره سر ایجاد کند، بنابراین برای دوش گرفتن از آب ولرم استفاده کنید.

قبل از استفاده از شامپو پوست سر خود را با روغن ماساژ دهید.

هر زمان که می‌خواهید موهای خود را با شامپو بشویید، قبل از آن پوست سر خود را با روغن نارگیل یا بادام ماساژ دهید. این کار به آبرسانی تارهای مو و تغذیه ریشه‌های مو کمک می‌کند. همچنین این کار باعث بهبود گردش خون در پوست سر می‌شود و با شوره‌ی سر مبارزه می‌کند.

از محصولات حالت دهنده موی حاوی الکل استفاده نکنید.

هرگونه محصول حالت دهنده‌ی مو مانند اسپری مو، شامپو خشک یا موس ممکن است حاوی الکل باشد که باعث خشکی پوست سر می‌شود و شوره سر را بیشتر می‌کند. بنابراین از محصولات حالت دهنده مو حاوی الکل استفاده نکنید.

برس موی خود را تمیز کنید.

برس موی خود را هفته‌ای دوبار تمیز کنید. در غیر این صورت، شوره‌های باقی مانده در برس را هنگام برس کشیدن به موهای تمیز خود منتقل می‌کنید.

موهای خیس را نبندید.

موهای خیس، محیطی مرطوب را برای ایجاد شوره سر ایجاد می‌کنند. سشوار را روی درجه‌ی گرم تنظیم کنید و بعد از شستن موها، آنها را کاملا خشک کنید. همچنین می‌توانید با پوشیدن یک روسری، شال گردن یا بلوز کلاه دار از موهای خود در برابر سرما محافظت کنید.

موهای خیس را نبندید
موهای خیس را نبندید

استرس و نگرانی ذهنی خود را کم کنید.

استرس، سطح کورتیزول بدن شما را کاهش می‌دهد و این کار بر سلامتی پوست سر شما تاثیر می‌گذارد. زمانی را برای کاهش استرس خود اختصاص دهید. برای کاهش استرس می‌توانید ورزش کنید، پیاده روی کنید، بدوید، بخوانید، بنویسید، به موزیک گوش دهید یا مدیتیشن کنید.

یک رژیم غذایی سالم را دنبال کنید.

علاوه بر استفاده از ماسک مو ضد شوره، باید سلامت پوست سر خود را از درون بهبود ببخشید. برای مثال، غذاهایی مصرف کنید که به کاهش التهاب کمک می‌کنند. ماهی‌های سرشار از امگا ۳ مانند ماکرل، سالمون و تن ماهی مصرف کنید. همچنین، آجیل و دانه‌ها، غذاهای سرشار از پروتئین مانند حبوبات، تخم مرغ و سویا و سبزیجات برگ‌دار و میوه‌ها را برای دریافت مقدار کافی مواد معدنی، ویتامین‌ها و فیبرها به رژیم غذایی خود اضافه کنید. داشتن این عادات غذایی، از رشد شوره‌ی سر در طول زمستان جلوگیری می‌کند و سلامت پوست، مو و ناخن‌ها را بهبود می‌دهد.


تنها یک کلیک تا رفع شوره‌ی سنگین سر فاصله دارید.

تونیک ضد شوره تراست

پاسخ به سوالات متداول

در این قسمت به سوالات متداول درباره‌ی شوره‌ی سر پاسخ می‌دهیم.

پرسش: چگونه می‌توان از خشکی پوست سر در زمستان جلوگیری کرد؟

پاسخ: برای جلوگیری از خشکی، پوست سر خود را دو بار در هفته با روغن نارگیل یا بادام ماساژ دهید. و روزانه ۲ تا ۳ لیتر آب بنوشید. همچنین می توانید ماهی یک بار اسپای مو انجام دهید. چگونگی انجام اسپای موی خانگی را می‌توانید در لیامگ بخوانید.

پرسش: چرا شوره سر من در زمستان زیادتر می‌شود؟

پاسخ: آب و هوای سرد و خشک در زمستان رشد شوره سر را تحریک می‌کند. بهترین راه برای کنترل آن، ماساژ دادن پوست سر با روغن است. با استفاده از ماسک‌ موهای خانگی، به دور ماندن از استرس و رعایت یک رژیم غذایی مناسب می‌توانید از شوره‌ی سر در امان بمانید.

حرف آخر

دمای پایین، آب و هوای خشک، استرس و رژیم غذایی نامناسب می‌تواند پوست سر را مستعد شوره کند. البته استفاده از ماسک مو ضد شوره از نوع تجاری یا یکی از ۵ نوع ماسک خانگی که در همین مطلب ارائه شدند، کمک بزرگی به رفع شوره‌ی سر به خصوص در فصل سرد و خشک می‌کنند. پس هرچه سریع‌تر دست به کار شوید و خود را از شوره‌ها در امان نگه دارید.

یک پیشنهاد دیگر، استفاده از محصولات ضد شوره‌ی تراست است. این محصولات را می‌توانید از فروشگاه اینترنتی لیاتیم تهیه کنید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاه کاربران (4 دیدگاه)

 1. سید محمد حسین مطهری کیا :

  مرسی از مطلب بسیار مفیدتون، من از شامپو تخصصی ضد شوره ملایم استفاده کردم بسیار عالی بود

دیدگاهتان را بنویسید