تمام آکنه‌ها مثل هم نیستند. جوش‌ها به شکل‌های مختلفی ظاهر می‌شوند و هرکدامشان قرمزی، حجم، سرسیاه و سر سفیدهای خودشان را دارند و به همین ترتیب، هرکدامشان نیازمند درمان‌های متفاوتی هستند که به خوبی آنها را از بین ببرد. ما با بررسی توصیه‌های متخصصان پوست در سرتاسر دنیا به ترکیبات موثره ضد جوش مناسبی رسیدیم که شما می‌توانید از آنها برای درمان آکنه و جوش استفاده کنید. همراهمان باشید تا ببینید آیا در حال حاضر این ترکیباتی که معرفی می‌کنیم در ترکیبات موثره روتین مراقبت از پوست شما وجود دارد یا نه؟

آنچه می‌خوانید...

ترکیبات موثره ضد جوش | سالیسیلیک اسید

سالیسیلیک اسید چیست؟

سالیسیلیک اسید نوعی اسید بتاهیدکروکسی (BHA) است که دارای خاصیت لایه‌برداری است و می‌تواندسلول‌های مرده پوست را از بین ببرد و منافذ پوستی را باز کند.

تاثیر سالیسیلیک اسید بر درمان آکنه چگونه است؟

ساختار مولکول‌های سالیسیلیک اسید باعث می‌شود تا حلال چربی باشد و این موضوع کمک می‌کند تا چربی جمع شده در منافذ را در هم بشکند و منافذ بسته را باز کند. به همین خاطر محصول بسیار خوبی است که می‌توانید از آن برای مراحل اولیه آکنه مثل سرسفید و سرسیاه برای دوران نوجوانی یا کسانی که پوست چرب دارند، استفاده کنید. میزان زیاد این ماده دارای خاصیت ضدالتهاب است که می‌تواند به کاهش چرک و آکنه قرمز کمک کند. سالیسیلیک اسید همچنین یک کراتولیتیک یا لایه بردار است. وقتی سر و کارتان با پوست مستعد آکنه باشد، سلول‌های پوست تمایل دارند که به هم متصل شوند و منافذشان بسته شود به جای این که مثل پوست نرمال و سالم در شرایط عادی باشند. سالیسیلیک اسید به‌عنوان حلال چسبی که باعث چسبندگی سلول‌های پوست می‌شود، عمل می‌کند و سلول‌های مرده را از بین می‌برد.

نحوه استفاده از سالیسیلیک اسید به چه صورت است؟

پاک‌کننده یا ژل حاوی سالیسیلیک اسید می‌تواند بسیار مؤثر باشد. به دنبال سالیسیلیک اسیدی باشید که به مقدار نیم تا ۲ درصد در محصول به کار رفته باشد. بهترین کار این است که آن را با یک آب‌رسان و یک آنتی‌اکسیدان ترکیب کنید تا ماندگاری و اثرگذاری اش بیشتر شود. به هیچ عنوان به میزان زیاد از آن استفاده نکنید یا روی نواحی بزرگی که می‌توانند این ماده را جذب خون کنند از آن استفاده نکنید چرا که می‌تواند باعث مسمومیت سالیسیلیک اسید شود. فقط روی جوش خود بمالید.

احتیاط!

افرادی که پوست حساس یا خشکی دارند باید با مراقبت و احتیاط از سالیسیلیک اسید استفاده کنند چرا که می‌تواند منجر به خشکی شود. البته استفاده بیش از حد این ماده می‌تواند التهاب را بدتر کند. به هیچ عنوان توسط زنان باردار یا شیرده استفاده نشود.

سالیسیلیک اسید در ترکیبات ضدجوش
سالیسیلیک اسید در ترکیبات ضدجوش

ترکیبات موثره ضد جوش | بنزوئیل پراکسید

بنزوئیل پراکسید چیست؟

بنزوئیل پراکسید یک ماده موثره آنتی باکتری است که به کشتن باکتری‌هایی که باعث ایجاد آکنه می‌شوند کمک می‌کند.

تاثیر بنزوئیل پراکسید بر روی آکنه چگونه است؟

برخلاف سالیسیلیک اسید، بنزوئیل پراکسید هیچ تأثیری روی تجمع چربی ندارد اما می‌تواندباکتری‌های آکنه را که موجب عفونت منافذ پوست می‌شوند و سرعت ایجاد آکنه را بیشتر می‌کنند، فلج کند. این ماده در برابر انواع شکل‌های آکنه از جمله سرسفید، سرسیاه، جوش چرکی و انواع جوش، مؤثر است.

نحوه استفاده از بنزوئیل پراکسید به چه صورت است؟

بنزوئیل پراکسید به‌صورتپاک‌کننده یا ژل موجود است. توصیه می‌شود که از آن به‌عنوانمرطوب‌کننده پوست چرب استفاده کنید. توجه کنید که حتماً میزان وجود آن چیزی بین ۲.۵ تا ۱۰ درصد باشد نه بیشتر.

احتیاط!

می‌تواند باعث خشکی شدید، سوختگی و پوست‌پوست شدن، شود.


تا داشتن یک شوینده فوق‌العاده که جوش‌های صورتتان را نیز برطرف می‌کند، تنها یک کلیک فاصله دارید.

ژل شوینده و کنترل کننده چربی پوست تراست

ترکیبات موثره ضد جوش | گوگرد

گوگرد چیست؟

گوگرد یک ماده معدنی طبیعی است که به‌عنوان ماده موثره لایه بردار، ضدباکتری و ضدالتهاب عمل می‌کند.

تأثیرگذاری گوگرد بر آکنه چطور است؟

برای مراحل ابتدایی آکنه بسیار مفید و مؤثر است و می‌تواند بر روی پوست حساس نیز به خوبی استفاده شود. یک عامل ضدباکتری است که جلوی تکثیر و انتشار باکتری را می‌گیرد. وقتی به‌صورت موضعی مورد استفاده قرار بگیرد لایه سطحی پوست را با خشک کردن آن از بین می‌برد و باعث می‌شود تا به راحتی با دست قابل جدا کردن باشد.

نحوه استفاده از گوگرد چگونه است؟

از آن به‌عنوان پاک‌کننده یا درمانی موضعی می‌توانید استفاده کنید.

احتیاط!

از ترکیب گوگرد با دیگر عوامل ضد آکنه مثل سالیسیلیک اسید یا بنزوئیل پراکسید، پرهیز کنید چرا که می‌تواند باعث واکنش‌های آلرژیک شدید شود.

گوگرد در ترکیبات ضدجوش
گوگرد در ترکیبات ضدجوش

ترکیبات موثره ضد جوش | روغن درخت چای

روغن درخت چای چیست؟

یک عامل ضدالتهاب است که از آن برای درمان آکنه و چربی زیاد پوست استفاده می‌شود.

نحوه اثرگذاری روغن درخت چای بر آکنه چطور است؟

برخی مطالعات نشان می‌دهد برای اثرگذار بودن این روغن باید به میزان ۵ درصد از آن در محصولتان استفاده شده باشد. استفاده مقدار زیادی از روغن درخت چای می‌تواند برای درجات اولیه آکنه مثل سرسفید و سرسیاه مفید باشد. مؤثرترین روش برای درمان آکنه نیست خصوصاً وقتی آکنه شدیدی داشته باشید.

نحوه استفاده از روغن درخت چای چگونه است؟

محصولاتی که حاوی روغن درخت چای به‌عنوان ترکیب اصلی خود هستند معمولاً دارای ۳ درصد از این محصول هستند و خیلی برای مؤثر بودن کافی نیستند. در شرایطی که می‌خواهید از روغن درخت چای برای درمان جوش استفاده کنید، آن را با دیگر ترکیبات موثره ضد جوش ترکیب کنید.

احتیاط!

هنگام ترکیب آن با دیگر محصولات حتماً با متخصص پوست خود مشورت کنید تا یک‌وقت باعث خشکی پوست خود نشوید.


اگر مایل هستید تا با انواع جوش صورت و راه‌های درمان آن‌ها آشنا شوید، مقاله زیر را از دست ندهید.

درمان انواع جوش صورت

انواع جوش صورت و روش‌های درمان آنها

دلایل مشخصی برای به وجود آمدن هر کدام از انواع جوش صورت وجود دارند. بنابراین قرار است به شما روش درمان انواع آنها را آموزش دهیم.

ترکیبات موثره ضد جوش | آزلائیک اسید

آزلائیک اسید چیست؟

آزلائیک اسید یک اسید طبیعی است که متعلق به خانواده اسید دیکربوکسیلیک است. به‌عنوان لایه بردار با خاصیت ضدباکتری و آنتی‌اکسیدان عمل می‌کند، درست مثل سالیسیلیک اسید و بنزوئیل پراکسید.

نحوه اثرگذاری آزلائیک اسید روی آکنه چگونه است؟

سلول‌های چسبنده پوست مستعد آکنه را از هم باز می‌کند و سلول‌های مرده پوست را از بین می‌برد. همچنین باکتری‌های ایجاد آکنه را از بین می‌برد یا آنها را غیرفعال می‌سازد. مزایای دیگر آزلائیک اسید این است که می‌تواند باعث کاهش لکه‌های تیره ناشی از آکنه شود. همچنین برای پوست تیره که زمانی آکنه در آن وجود داشته، بسیار مناسب است.

نحوه استفاده از آزلائیک اسید به چه صورت است؟

آزلائیک اسید به اندازه ۱۰ درصد در کرم یا سرم‌ها به کار می‌رود. بهترین راه‌حل برای پوست مستعد آکنه است. می‌توانید آن را با یک آب‌رسان ترکیب کنید که باعث خشکی پوست نشود. این ماده را زنان باردار نیز می‌توانند استفاده کنند.

آزلائیک اسید در ترکیبات ضدجوش
آزلائیک اسید در ترکیبات ضدجوش

ترکیبات موثره ضد جوش | رتینول

رتینول چیست؟

رتینول استاندارد طلایی برای درمان آکنه است و مهم نیست چه سنی داشته باشید یا نوع آکنه شما چه باشد. این ماده به خوبی می‌تواند از پس آکنه بربیاید.

تاثیر رتینول بر درمان جوش به چه صورت است؟

رتینوئیدها با گیرنده‌های پوست پیوند می‌خورند و آنها را تحریک می‌کنند تا چرخه احیای سلول پوستی به حالت نرمال خود برگردد. همان‌طور که چرخه احیای پوست سر جای خود برمی‌گردد، منافذ کمتر بسته می‌شوند و باعث می‌شود تا دیگر محصولات ضد آکنه به خوبی عمل کنند.

نحوه استفاده از رتینول چگونه است؟

این ماده را می‌توانیدبه‌صورت کرم و ژل در ترکیب با بنزوئیل پراکسید پیدا کنید. برای استفاده درست از این ماده حتماً با متخصص پوست خود مشورت کنید.

احتیاط!

رتینول باید بااحتیاط استفاده شود چرا که می‌تواند باعث خشکی، افزایش حساسیت پوست در برابر خورشید و واکنش‌های آلرژیک شود. به زنان باردار استفاده از این ماده توصیه نمی‌شود.


تا خداحافظی با جوش‌های صورتتان و داشتن پوستی یکدست و شاداب، تنها یک کلیک فاصله دارید.


فاتحه انواع و اقسام جوش صورتتان را بخوانید!

در این مطلب از لیامگ به بررسی ترکیبات موثره ضد جوش پرداختیم که می‌توانید از آنها برای درمان آکنه و از بین بردن انواع جوش استفاده کنید. مهم‌ترین قدمی که اکنون باید بردارید این است که روتین مراقبت از پوست خود را تهیه کنید و بعد از آن بسته به مستعد آکنه بودن پوستتان، تصمیم بگیرید که کدام یک از ترکیبات موثره بالا به دردتان می‌خورد. برای تهیه و جمع‌آوری روتین مراقبت از پوستتان کافی است وارد فروشگاه اینترنتی لیاتیم شوید و سری به محصولات پوستی ما بزنید. به همین سادگی.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
امتیاز دهید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید