صفحه اصلی > مراقبت از مو : آمینواسیدها برای رشد مو چه فایده ای دارند؟

آمینواسیدها برای رشد مو چه فایده ای دارند؟

آمینواسیدها برای رشد مو

آمینواسیدها فقط یک کلمه عجیب و غریب نیستند که زمانی در کلاس علوم درباره‌اش شنیده باشید. آنها مواد مغذی ضروری و مهم برای سلامت رشد مو هستند. حداقل ۲۲ آمینواسید وجود دارند که ۹ مورد از آنها را بدن ما نمی‌تواند سنتز کند. کمبود برخی از آمینواسیدهای ضروری و غیرضروری می‌تواند باعث ریزش مو شود.

خوشبختانه، آمینواسیدها را می‌توان از طریق منابع غذایی به دست آورد. در این مطلب از لیامگ قرار است همه چیز را درباره آمینواسیدها برای رشد مو به شما بگوییم. از تأثیرشان گرفته تا این که کجا می‌توانید آن را تهیه و مصرف کنید.

آمینواسید چیست؟

آمینواسیدها بلوک‌های ساخته شده از پروتئین هستند که یک‌پنجم بدن انسان را تشکیل می‌دهند. دانشمندان حداقل ۲۲ آمینواسید را شناسایی کرده‌اند. همچنین با نام آمینواسیدهای ضروری نیز شناخته می‌شوند، ۹ آمینواسید هستند که بدن انسان نمی‌تواند آنها را بسازد و نامشان ولین، پنیلالانین، لوکین، ایزولوکین، ترئونین، تریپتوفان، هیستیدین و متیونین می‌باشد.

اما سؤال این است که چرا آمینواسیدها برای مو بسیار خوب هستند. ادامه مطلب را بخوانید تا به جواب سؤال خود برسید.

فواید آمینواسید برای مو چیست؟

آمینواسیدها برای حفظ سلامت، قدرت، تراکم و درخشندگی مو بسیار مناسب هستند. آمینواسیدهای ضروری و غیرضروری باهم ترکیب می‌شوند تا انواع مختلف پروتئین‌ها را بسازند. یکی از این پروتئین‌ها، کراتین است که عنصری اصلی از فیبر مو به حساب می‌آید. ۱۸ آمینواسید برای تشکیل پروتئین کراتین، ترکیب می‌شوند.

کدام آمینواسیدها را باید مصرف کنید؟ منابع غذایی آنها کدام هستند؟ در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

آمینواسیدها
آمینواسیدها

منابع غذایی آمینواسید برای رشد موکدام‌اند؟

آمینواسیدها برای رشد مو | سیستئین

سیستئین مهم‌ترین آمینواسید برای رشد مو است. به تحریک رشد موی جدید کمک می‌کند. سیستئین آنتی‌اکسیدانی است که از مو در برابر آسیب خورشید و دیگر اشعه‌های مضر محافظت می‌کند. شواهد نشان می‌دهد که می‌تواند علائم آلوپسی را درمان کند. سیستئین همچنین گوگرد کافی برای سلول‌های مو را فراهم می‌کند و بافت و قدرت مو را افزایش می‌دهد.

منابع غذایی حاوی سیستئین: کلم بروکلی، مرغ، گندم، شیر و ماست

آمینواسیدها برای رشد مو | متیونین

متیونین آمینواسید ضروری دیگری است که برای رشد مو بسیار مناسب است. این آمینواسید، آنتی‌اکسیدان قوی و انبار گوگرد است، ماده مؤثره کلیدی برای مبارزه با مشکلات مو. این آمینواسید تأمین خون را برای فولیکول‌های مو و پوست سر افزایش می‌دهد و منجر به رشد مو می‌شود. شواهد نشان می‌دهد که متیونین همچنین نقش مهمی را در سنتز کلاژن بازی می‌کند که مسئول قوی شدن ساقه‌های مو است.

منابع غذایی حاوی متیونین: ماهی، تخم‌مرغ، آجیل برزیلی و دانه کنجد

آمینواسیدها برای رشد مو | لایزین

اسیدهای لایزین در ساخت کلاژن از طریق جذب کلسیم نقش دارند. این کلاژن برای افزایش ساختار فولیکول‌های مو، تقویت مو و همچنین افزایش رشد مو بسیار ضروری است. لایزین توانایی تبدیل تستوسترون به DHT را دارد که دلیل اصلی آلوپسی (کچلی الگویی مردانه) است.

منابع غذایی حاوی لایزین: مرغ، تخم‌مرغ، ماهی، گوشت قرمز، کاهو، آجیل و محصولات لبنی

لایزین برای رشد مو
لایزین برای رشد مو

آمینواسیدها برای رشد مو | گلایسین

این آمینواسید نقشی حیاتی در تولید کلاژن ضروری برای رشد مو را بازی می‌کند. گلایسین همچنین برای عملکرد بهتر گوارش و سیستم‌های عصبی مرکزی بسیار مفید و مؤثر است. همچنین می‌تواند از بدن در برابر اختلالات عصبی که باعث ریزش مو می‌شوند، جلوگیری کند.

منابع غذایی حاوی گلایسین: گوشت، ماهی، محصولات لبنی و کاهو

آمینواسیدها برای رشد مو | آرژینین

آرژینین، آمینواسیدی ضروری و موردنیاز برای سلامت مو است. رشد موی انسان مبتنی بر آرژینین است. با این حال، خورشید باعث کاهش آرژینین می‌شود و درنتیجه باعث خشکی و آسیب دیدن مو می‌شود. مصرف غذاهای غنی از آرژینین می‌تواند به حل این مشکل کمک کند و باعث شود موی براق و پرپشتی داشته باشید.

منابع غذایی حاوی آرژینین: آجیل، دانه‌ها، غلات، گوشت، ماست و پنیر

آمینواسیدها برای رشد مو | سیستین

این سیستین را با سیستئین که بالاتر گفتیم، اشتباه نگیرید. سیستین یک آمینواسید غیرضروری است که به تحریک رشد مو و مبارزه با ریزش مو کمک می‌کند. سیستین در بدن ما با پیوند دی سولفیدی دو مولکول سیستئین تشکیل می‌شود. این پیوند دو طرفه آمینواسیدها باعث تقویت مو می‌شود.

منابع غذایی حاوی سیستین: تخم‌مرغ، گوشت قرمز، سینه مرغ، تن ماهی، دانه‌ها و پنیر

آمینواسیدها برای رشد مو | تیروزین

تیروزین یک آمینواسید غیرضروری است که به صورت طبیعی در بدن ما تولید می‌شود و مسئول تولید ملانین مو است. همچنین به درمان اضطراب، افسردگی، بی‌خوابی و دیگر مشکلات استرسی که باعث ریزش مو می‌شوند کمک می‌کند.

منابع غذایی حاوی تیروزین: محصولات لبنی، بادام، کدوحلوایی، دانه‌ها و ماهی.

تیروزین برای رشد مو
تیروزین برای رشد مو

آمینواسیدها برای رشد مو | گلوتامین

نقش گلوتامین در رشد مو بسیار ظریف است. عنصر اصلی مو، کراتین است که حاوی مقدار زیادی سیستئین می‌شود. سنتز سیستئین نیازمند گوگرد است که به پوست سر منتقل می‌شود و این اتفاق با کمک گلوتامین رخ می‌دهد.

منابع غذایی حاوی گلوتامین: گوشت قرمز، پنیر، مرغ، ماست، تخم‌مرغ، لوبیا، کاهو، کلم، آجیل و اسفناج

آمینواسیدها برای رشد مو | پرولین

پرولین یک آمینواسید غیرضروری است که به تولید کلاژن کمک می‌کند و نقشی در حفظ بافت عضلات دارد.

منابع غذایی حاوی پرولین: تخم‌مرغ، گوشت، محصولات لبنی، لوبیا، کاهو، اسفناج، کلم بروکلی و آووکادو

آیا مکمل‌های آمینواسید می‌تواند کمک کند؟

اگر ورزش می‌کنید و نوشیدنی‌های پروتئین می‌خورید، احتمالاً بتوانید مکمل‌های آمینواسید نیز بخورید. نوشیدنی‌های پروتئین با گلوتامین و کلاژن می‌توانند برای سلامت مو مفید باشند. با این حال، هیچ تحقیق نیست که نشان دهد مکمل‌های پروتئینی به رشد مو کمک می‌کنند.

آمینواسید مایع چیست؟

آمینواسید مایع بیشتر برای تزئین غذا مورد استفاده قرار می‌گیرد. آنها با تخمیر شیره نارگیل یا دانه‌های سویا در محلول اسیدی تهیه می‌شوند.

اما آیا می‌توان آن را برای مو استفاده کرد؟ بله می‌توانید! اما هیچ تحقیق نشان نداده است که آمینواسید مایع برای رشد مو مناسب است یا نه. به خصوص وقتی به صورت موضعی استفاده شود.


اگر مشتاق هستید تا با ترفندهایی آشنا شوید که باعث رشد سریع مو می‌شوند، مقاله زیر را از دست ندهید.

رشد سریع مو

چه کار کنیم تا شاهد رشد سریع مو باشیم؟

بلند کردن مو از آن کارهایی است که حسابی زمان‌بر است و نیاز به طی کردن مراحلی درست دارد. ما اینجا مراحل رشد سریع مو را برایتان به طور مفصل توضیح داده‌ایم.


نحوه استفاده از آمینواسید مایع برای رشد مو چگونه است؟

مواد لازم:

 • ۲ قاشق غذاخوری آمینواسید مایع
 • ۳ قاشق غذاخوری نرم‌کننده

طرز تهیه:

 1. آمینواسید مایع و نرم‌کننده را داخل یک کاسه باهم ترکیب کنید.
 2. ترکیب را به آرامی روی پوست سر خود ماساژ دهید.
 3. بگذارید روی ساقه موی شما استراحت کند.
 4. کلاه حمامی بگذارید و ۳۰ دقیقه صبر کنید.
 5. موی خود را با شامپو بشویید.
 6. این کار را هفته‌ای یک بار انجام دهید. زیاده‌روی نکنید!

مزایای استفاده از آمینواسید مایع چیست؟

 • نرمی مو
 • مواج و فر ساختن مو
 • محافظت از مو در برابر آسیب
 • تغذیه فولیکول‌های مو
 • درخشنده ساختن مو
 • جلوگیری از ریزش مو
آمینواسید مایع
آمینواسید مایع

و آمینواسیدی که برای مو به شدت کافی است!

در این مطلب از لیامگ به توضیح تأثیرگذاری آمینواسیدها برای رشد مو پرداختیم. چیزی که احتمالاً یا نمی‌دانستید یا با این جزئیات از آن خبر نداشتید. حالا با توجه به این توصیه‌هامی‌توانیدبه‌خوبی از موی خود مراقبت کنید و باعث افزایش رشد آن شوید.

بسیاری از محصولات تراست حاوی آمینواسیدها هستند و به مراقبت و بهبود کیفیت پوست و موی شما کمک می‌کنند. برای آشنایی با آن‌ها کافیست سری به وب‌سایت لیاتیم بزنید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم

امتیاز دهید.

دیدگاه کاربران (2 دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید