صفحه اصلی > محصولات مراقبتی : مواد موثره مفید در خرید شامپو ضد شوره را بشناسید!

مواد موثره مفید در خرید شامپو ضد شوره را بشناسید!

خرید شامپو ضد شوره

سخت می‌شود برچسب مواد موثره روی شامپو را خواند اما هرکدام از چیزهایی که داخل ترکیبات نوشته شده‌اند، نقش خاصی را بازی می‌کنند. برخی برای حفظ بافت مو و برخی دیگر برای ثبات مو هستند. با این حال، یکی از مهم‌ترین مواد موثره در خرید شامپو ضد شوره که باید در نظر داشته باشید، مواد موثره فعال موجود در آن است. این مواد موثره فعال است که تأثیر مستقیم روی پوست سر دارد و همچنین می‌تواند مشکلات دیگر موی شما را درمان کند.

همان‌طور که احتمالاً انتظارش را داشتید، تعدادی مواد موثره در خرید شامپو ضد شوره وجود دارد که می‌تواند به کنترل و جلوگیری از شوره سر کمک کند. هرکدام از این مواد موثره خاصیت‌ها و رفتارهای متفاوتی دارند و برای ریشه‌های متفاوت مو طراحی شده‌اند. پاسخ موی سر شما به این مواد موثره می‌تواند متفاوت باشد. چیزی که برای یک نفر کار می‌کند ممکن است روی دیگر جواب ندهد حتی اگر علائمی  که تجربه می‌کندکاملاً یکسان باشند.

در پاسخ به این سؤال که شامپو ضد شوره چیست؟ باید این را بگوییم که همان‌طور که از نامش پیداست، محصولی است که از آن برای درمان شوره سر استفاده می‌شود اما جدای از این مزایای خرید شامپو ضد شوره فقط به این موارد خلاصه نمی‌شود. در ادامه به معرفی مواد موثره شامپو ضد شوره خواهیم پرداخت و با انواع مواد موثره مفید آن آشنا خواهیم شد.

مواد موثره در خرید شامپو ضد شوره | کتوکونازول

علت اصلی ایجاد شوره در درماتیت سبورئیک به خوبی شناخته نشده است اما تصور می‌شود که وجود مخمرهای مالاسزیا بسیار مهم است.

شواهد این نظریه تا حدودی بر اساس اثر شامپوهای ضد قارچی است که به طور قابل توجهی شوره سر را از بین می‌برد و برای کنترل طولانی‌مدت شوره سر بسیار مؤثر است.

بخشی از مکانیسم پشت درماتیت سبورئیک یک واکنش ایمنی التهابی است به مخمری دیگر که بیش از حد بودن آن باعث نمایان شدنش می‌شود.

شامپوهای ضد قارچ مثل کتوکونازول برای تنظیم جمعیت مخمر مفید هستند و بنابراین تا حدی محرک التهاب پوست را کاهش می‌دهند. کتوکونازول برای این هدف بسیار مفید است.

برخی افراد همچنین فکر می‌کنند که اثرات آنتی آندروژنیک کتوکونازول ممکن است در صورت استفاده موضعی باعث کاهش تولید سبوم شود.

کتوکونازول به طور مستمر به عنوان مؤثرترین مواد موثره ضد قارچ به شامپوها اضافه می‌شود و مطالعات متعددی آن را در درمان مشکلات پوستی سر مؤثر نشان می‌دهد. در میان این مطالعات، مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۵ انجام شده نشان می‌دهد که از بین ۹۰۰۰ شرکت کننده که از شامپو حاوی کتوکونازول استفاده کرده‌اند، کمتر از ۳۱% آن‌ها در عرض ۴ هفته عوارض عود شدن مجدد بیماری را داشته‌اند. تجزیه و تحلیل همچنین نشان می‌دهد که کتوکونازول مؤثرتر از سیکلوپیروکس اولامین است و درست به اندازه استروئیدها با عوارض جانبی کمتر می‌شود روی آن حساب کرد.

شوره سر
شوره سر

مواد موثره در خرید شامپو ضد شوره | کلیمبازول

کلیمبازول یکی دیگر از عوامل ضد قارچی است که به عنوان جایگزین کتوکونازول استفاده می‌شود. مطالعه‌ای که اخیراً انجام شده نشان می‌دهد که تفاوت بسیار کمی در عملکرد این ماده موثره و ایمیدازول وجود دارد. اگر کتوکونازول کمی التهاب آور باشد، کلیمبازول در مقابل آن کمی ملایم‌تر است.

مواد موثره در خرید شامپو ضد شوره | سیکلوپیروکس اولامین

سیکلوپیروکس اولامین ماده موثره ضد قارچ جدیدی است که نخستین بار در دهه ۸۰ میلادی کشف شد.

بیشتر ضد قارچ‌ها با مهار متابولیسم استروئید در سلول‌های قارچی عمل می‌کنند اما سیکلوپیروکس اولامین مکانیسم پیچیده‌ای دارد و به خوبی درک نشده است. مطالعات بسیار زیادی انجام شده و نشان می‌دهد که سیکلوپیروکس اولامین به اندازه کتوکونازول با عوارض جانبی مشابه، اثرگذار است.

در بریتانیا و آمریکا، سیکلوپیروکس اولامین به طور گسترده‌ای به ترتیب به نام های اویلاتوم و لوپروکس در داروخانه‌ها موجود است.

برای شوره س شدیدتر، یک شامپوی استروئیدی و استفاده از سیکلوپیروکس اولامین بسیار اثرگذار خواهد بود.

مواد موثره در خرید شامپو ضد شوره |سلنیوم سولفید

درست مثل سیلوپیروکس اولامین، سلنیوم سولفید نیز ماده موثره ضد قارچ جدیدی است که مکانیسم آن به خوبی شناخته نشده است.

در آمریکا و بریتانیا، شامپوهای حاوی سلنیوم سولفید را به عنوان جایگزین اول کتوکونازول ارائه کردند چرا که عوارض جانبی آن را ندارد.

این جایگزینی بعد از ارزیابی میزان اثرگذاری کتوکونازول و سلنیوم سولفید روی درماتیت سبورئیک انجام شده است. مطالعه روی ۲۰ تا ۳۵۰ شرکت کننده انجام شده و مشخص شده است که هردوی این مواد موثره باعث خارش و قرمزی شده‌اند اما میزان سلنیوم سولفید به مراتب کمتر است.

مواد موثره در خرید شامپو ضد شوره |سالیسیلیک اسید

درحالی که ضد قارچ‌ها هدفشان از بین بردن دلایل اصلی شوره است، مواد موثره ای مثل سالیسیلیک اسید به عنوان عامل ضد التهاب عمل می‌کند. شامپوهای ضد التهاب می‌توانند هم در درمان درماتیت سبورئیک و هم پسوریازیس پوست سر مفید باشند.

شاید بشود گفت سالیسیلیک اسید همان خاصیت‌های کراتولیتیک را دارد که التهاب پوست را از بین می‌برد و همچنین جلوی خارش سر را می‌گیرد. این خاصیت‌های کراتولیتیک اسید سالیسیلیک یکی از دلایلی است که از آن در ترکیب با دیگر مواد موثره فعال استفاده می‌کنند. این ماده موثره قدرت نفوذ دیگر مواد موثره را افزایش می‌دهد. برای مشکلات پوستی ضروری است.

سالیسیلیک اسید، مفید برای مقابله با شوره
سالیسیلیک اسید، مفید برای مقابله با شوره

درواقع، توصیه می‌شود که از شامپو بر پایه قیر به عنوان درمان اولی پسوریازیس پوست سر استفاده کنید اما در عین حال کراتولیتیک هم توصیه می‌شود. به خصوص در شرایطی که با پوسته پوسته شدن سر، سر و کار داشته باشید. سالیسیلیک اسید یکی از دو مواد موثره ای است که برای مقابله با شوره و پسوریازیس تائید شده است.

از آنجایی که مواد موثره ترکیبی مؤثری است که از سالیسیلیک اسید در شامپوهای ضد شوره استفاده شود، محبوبیت آن بسیار زیاد است. درواقع، ۲۴% شامپوهایی که بررسی شده‌اند حاوی این ماده به عنوان ماده موثره فعال یا در ترکیب با ماده دیگر هستند.


و برای آشنایی بیشتر با شامپوهای ضدشوره، مزایا و عملکرد آن‌ها، به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله “شامپو ضد شوره | سلامی دوباره به اعتماد به نفس” را مطالعه نمایید.

شامپو ضد شوره

شامپو ضد شوره | سلامی دوباره به اعتماد به نفس

برای درمان قرمزی، خارش و شوره پوست سر و همچنین افزایش اعتماد به نفس برای حضور در کنار دیگر افراد، می‌توان از شامپو ضد شوره مناسب، استفاده کرد.


مواد موثره در خرید شامپو ضد شوره | قطران زغال‌سنگ

قطران زغال سگ به دلیل بو و بافتی که دارد یک ماده قطبی کننده است.

قطران زغال‌سنگ، کراتولیتیکی است که با کند کردن رشد سلول‌های پوست به پوست شما کمک می‌کند تا سلول‌های مرده را از لایه بالایی  آن دفع کند. برای از بین بردن پوست‌های ضخیمی که پسوریازیس در پوست سر ایجاد می‌کند، بسیار مؤثر است.

ثابت شده که این ماده موثره دارای خاصیت ضد قارچ، ضد عفونی کننده و ضد التهابی است. همچنین به نظر می‌رسد که رشد کراتین روی پوست را عادی می‌کند و جلوی تشکیل پوست مرده را می‌گیرد.

این ماده موثره از تولید زغال‌سنگ مشتق شده و به لحاظ تاریخی با سرطان مرتبط است اگرچه این امر توسط FDA بدون هیچ شواهدی مبنی بر افزایش خطر، محکوم شده است.


تا رهایی از شوره و داشتن موهایی باطراوت و درخشان، یک کلیک فاصله دارید.


با این وجود، این یک درمان مراقبتی و بهداشتی مهم است:

  • این دارو در لیست مدل داروهای ضروری سازمان بهداشت جهانی قرار دارد.
  • یکی از دو ماده موثره تائید شده توسط USFDA است که از آن برای درمان شوره و پسوریازیس استفاده می‌شود.
  • در انگلستان از این ماده موثره به عنوان ماده اصلی مقابله با پسوریازیس استفاده می‌شود.

قطران زغال‌سنگ می‌تواند شما را از شر پوست سر خشک و خارش‌دار نجات دهد. قطران زغال‌سنگ به خشکی پوست سر در زمستان کمک می‌کند و حتی چند ساعت بعد از شستشو همچنان به کار خود ادامه می‌دهد. افرادی که با پسوریازیس و درماتیت سبورئیک سر و کله می‌زنند، این قطران می‌تواند برایشان بسیار مفید باشد.

قطران زغال‌سنگ
قطران زغال‌سنگ

مواد موثره در خرید شامپو ضد شوره |زینک پیریتیون

زینک پیریتیون یکی از مهم‌ترین مواد موثره برای مقابله با شوره است که امروزه در بازار پیدا می‌شود. درواقع، ۲۰% شامپوهایی که بررسی کرده‌ایم، حاوی این ماده موثره بوده‌اند.

این ماده موثره همچنین در مقابله با مالسزیا نیز مؤثر است و درمانی مهم برای درماتیت سبورئیک به حساب می‌آید.

در صورتی که به پسوریازیس پوست سر مبتلا هستید، بهتر است از این ماده موثره استفاده نکنید.

مواد موثره در خرید شامپو ضد شوره |پیروکتون اولامین

پیروکتون اولامین تازه وارد دنیایی است که در آن ماده‌های موثره مشغول کنترل شوره سر هستند اما ۱۲% شامپوهایی که تاکنون بررسی کرده‌ایم، حاوی این ماده می‌باشند. دلیل استفاده از این ماده موثره این است که خاصیت ضد قارچی بسیار خوبی دارد.

در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۰ انجام شد، شامپویی که از پیروکتون اولامین استفاده کرده بود، تأثیرگذاری بیشتری در درمان مالسزیا در عرض ۸ هفته داشت.

بهترین ماده موثره فعال کدام است؟

محبوب‌ترین ماده موثره فعال عبارت است از کتوکونازول، سلنیوم سولفید و کلیمبازول. اگرچه قطران زغال‌سنگ نیز جزء محبوب‌ها به شمار می‌رود. سالیسیلیک اسید در بیشتر شامپوهای ضد شوره پیدا می‌شد و در ادامه‌اش، زینک پیریوتین قرار داشت.

در این مطلب از لیامگ سعی کردیم راهنمای خرید شامپو ضد شوره را بر اساس مواد موثره مهمی که باید در شامپوها وجود داشته باشد به شما معرفی کنیم. درنهایت اگر مشتاق هستید تا شامپو ضد شوره‌ای باکیفیت بخرید، پیشنهاد می‌کنیم سری به محصولات تراست ما در فروشگاه اینترنتی لیاتیم بزنید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید