صفحه اصلی > مراقبت از پوست : با درمان آکنه، بدترین دشمن پوستتان را شکست دهید!

با درمان آکنه، بدترین دشمن پوستتان را شکست دهید!

درمان آکنه

در این مطلب از لیامگ قرار است درباره نحوه شکست دادن بدترین دشمن پوستمان برایتان بنویسیم. چه کسی دوست دارد روی صورتش آکنه، جوش و سر سیاه ببیند؟ پاسخ این است که هیچ‌کس. به همین خاطر است که قرار است در این مطلب درباره مؤثرترین روش‌های درمان آکنه و درمان جوش‌های چرکی و دردناک برایتان بنویسیم و بهترین استراتژی‌ها را برای مبارزه با این‌ها به شما معرفی کنیم. اما قبل از آن به شما خواهیم گفت، آکنه چیست!

امروزه می‌توانید از انواع مختلفی از داروهای ضد آکنه برای مبارزه با این پدیده استفاده کنید. محصولاتی که در پایان این مقاله برای درمان آکنه صورت به شما معرفی خواهیم کرد از محصولات تراست بوده و به عنوان پاک‌کننده موضعی و همچنین درمان‌های هورمونی می‌توانند برایتان مفید باشند. خب، حالا آماده‌اید که برویم سر اصل مطلب؟

آکنه صورت چیست؟

به طور کلی، آکنه، بیماری‌ای است که در آن فولیکول مو و غدد چربی پوست ملتهب می‌شوند. پوست ما دارای مویی است که از فولیکول‌های مو ناشی می‌شود. این ساختار از نزدیک با غده تولیدکننده سبوم در تماس است. آن‌ها با کمک یکدیگر فولیکول مو را تشکیل می‌دهند و این در زمان بروز آکنه، ملتهب می‌شود.

ما در آینه چه چیزی می‌بینیم؟ این روند التهابی همراه با مسدود شدن فولیکول‌های مو، منجر به ایجاد نقص در پوست می‌شود. ضایعه اساسی و مشخص آکنه، جوش معمولی یا جوش سر سیاه است که نتیجه انسداد منافذ به حساب می‌آید. هنگامی‌که فولیکول ملتهب می‌شود، پاپول‌ها، پوسته‌ها، ندول‌ها و کیست‌ها ظاهر می‌شوند.

علت آکنه صورت چیست؟

برای درمان آکنه باید اول بفهمیم به چه دلیل ایجاد می‌شود! بروز آکنه به عوامل مختلفی بستگی دارد. اول از همه، زیاد شدن میزان کراتین مو، فولیکول‌ها را می‌بندد و درنتیجه باعث تولید کومدون در آکنه می‌شود. علاوه بر این، غدد چربی نیز چربی زیادی تولید می‌کنند. بعد مسئله رشد باکتری پروپیونی آکنه می‌شود که در التهاب‌ها نقش دارد. وقتی منافذ  پوست مسدود و ملتهب می‌شوند، متوجه ظهور کومدون می‌شویم. سپس ممکن است آن‌ها رشد کرده و به شکل پاپول یا حتی چرک به وجود بیایند.

درمان آکنه شدید ، کار دشوار و زمان‌بری است؛ و ما اصلاً در چه شرایطی میگوییم، فرد درگیر آکنه شدید شده است؟ در شدیدترین اشکال آکنه، این ضایعات می‌توانند بزرگ و عمیق‌تر شوند و ندول‌ها و کیست‌هایی را تولید کنند. همان‌طور که بهبود پیدا می‌کنند، تمام این تغییرات ممکن است جای زخمی روی پوست ایجاد کند. آکنه تمایل دارد تا در روغنی‌ترین مناطق بدن ظاهر شود، اصلاً به همین دلیل است که بیشتر آن را می‌توانید در ناحیه صورت، گردن و پشت آن ببینیم.

چه کسی بیشتر در معرض ابتلا به آکنه قرار دارد؟

آکنه بیشتر نوجوانان و جوانان را درگیر می‌کند و میانگین سنی که بیشتر با آن دست و پنجه نرم می‌کنند نهایتاً تا ۲۴ سال است. با این حال، تا یک‌سوم بیماران مبتلا به آکنه بیش از ۲۵ سال سن دارند. این ثابت می‌کند که در هر سنی فرد می‌تواند از این بیماری رنج ببرد.

آکنه در بین جمعیت‌های آفریقایی-آمریکایی، اسپانیایی و آسیایی تبار شیوع بیشتری دارد و شدیدتر است. این یکی از گسترده‌ترین آسیب‌شناسی‌هایی است که در حوزه پوست انجام شده است. ما همچنین بر این باور هستیم که آکنه صرفاً بر روی پوست تأثیر نمی‌گذارد بلکه تأثیر روانی قابل‌توجهی در حال و روحیه‌مان دارد.

دلایل ابتلا به آکنه
دلایل ابتلا به آکنه

انواع آکنه را بشناسید!

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، آکنه بر اساس میزان شدتی که دارد، دسته‌بندی می‌شود. به همین جهت، ما آکنه‌ها را در دسته‌های خفیف، متوسط و شدید دسته‌بندی می‌کنیم. آکنه خفیف فقط با  حضور کومدون و پاپول مشخص می‌شود. به عبارت دیگر هیچ‌یک از ضایعات، دارای چرک یا کیست عمیق نیستند. در آکنه نوع متوسط، پاپول، ندول و کیست ظاهر می‌شود که زخم‌های شدیدتری دارند.

دو نوعی که گفتیم بیش‌ترین فراوانی را دارند. این نکته را هم باید بگوییم که این دو نوع آکنه به درمان‌ها به سرعت پاسخ می‌دهند. با این حال، دو شکل شدید آکنه، معروف به آکنه کنگلوباتا و آکنه فولمیناس نیاز به درمان پزشکی دارند.

روش‌های درمان آکنه به چه صورت است؟

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، آکنه باعث می‌شود تا باکتری‌های روی پوست رشد کنند و باعث ایجاد چربی شوند. به همین خاطر است که داشتن یک روتین بهداشتی صورت، اساس اصلی درمان آکنه به شمار می‌رود. اما مراقب باشید! این به این معنا نیست که شما باید صورتتان را بیش از پیش بشویید. چنین کاری دقیقاً مخالف درمان آکنه جواب می‌دهد.

با کاهش زیاد از حد چربی پوست، باعث می‌شوید تا پوستتان چربی بیشتری تولید کند و مشکلتان وخیم‌تر شود. به همین خاطر لازم است که همه چیز را در حد اعتدال نگه دارید. پس، توصیه لازم چیست؟ پاک‌کننده‌های دارای عملکرد ضدعفونی‌کننده و ضد باکتریایی باعث بهبود مؤثر آکنه خفیف و متوسط می‌شود. توجه داشته باشید که محصولات پایه اسید نسبت به پاک‌کننده‌های قلیایی نتایج بهتری نشان می‌دهند. صابون‌های صورت نیز به همین روش ساخته می‌شوند. بنابراین، مطمئناً این ماجرا را از روتین آرایشی خود جدا نگه دارید.

روش‌های موضعی درمان آکنه چیست؟

این محصولات، این مزیت را دارند که مستقیماً در مناطق آسیب‌دیده استفاده شوند و عوارض جانبی کمتری دارند. به طور کلی، می‌توانیم آن‌ها را در قالب رتینوئیدها، آنتی‌بیوتیک‌ها و درمان‌های آرایشی دسته‌بندی کنیم. رتینوئیدها و آنتی‌بیوتیک‌ها برای خرید به نسخه پزشک احتیاج دارند و ما هم در این مقاله درباره آن‌ها، چیزی نخواهیم گفت.

روش‌های درمان‌ آکنه
روش‌های درمان‌ آکنه

در سطح محصولات آرایشی بهداشتی، مجموعه‌ای از گزینه‌ها برای جلوگیری از بروز آکنه وجود دارد. محصولات کراتولیتیکی مانند سالیسیلیک اسید یا ضد باکتری‌هایی مثل بنزوئیل پراکسید، آزلاییک اسید و ویتامین B3 می‌توانند مؤثر باشند. در جدول زیر می‌توانید گزینه‌های مختلفی که پیش رویتان وجود دارد را با یکدیگر مقایسه کنید.

عامل فعالخواصمناسب برای
سالیسیلیک اسیدکراتولیتیک، ضد التهاب و ضد باکتریرفع انسداد منافذ و کاهش التهابات پوستی در صورت بروز آکنه خفیف و متوسط
لایه بردارهای شیمیایی: اسید گلیکولیک، اسید سالیسیلیک، اسید لاکتیک و …آن‌ها آوارهای سلولی اضافی پوست را از بین می‌برند و باعث تحریک پروسه ترمیم می‌شوند.اصلاح لک‌ها و جای زخم‌ها، جوان‌سازی پوست و جلوگیری از آکنه
بنزوئیل پراکسیدکراتولیتیک و ضد باکتریبهبود مؤثر آکنه متوسط
آزلائیک اسیدضد باکتری، ضد التهاب، آنتی‌اکسیدان و کراتولیتیکتکمیل درمان آکنه، جلوگیری از بروز مجدد آن و کاهش اثرات مرتبط با آن
نیاسین آمید (از مشتقات ویتامین B3)ضد التهاب و تنظیم‌کننده سبوممتعادل ساختن میزان چربی روی پوست و بهبود آکنه

در صورت داشتن آکنه، آیا می‌شود آرایش کرد؟

این یکی از رایج‌ترین سؤالاتی است که توسط بیماران مبتلا به آکنه پرسیده می‌شود. این شرایط باعث می‌شود چهره ما ناپسند و نامناسب به نظر برسد و به همین خاطر است که بسیاری از ما سعی می‌کنیم سراغ استفاده از لوازم آرایش برای پوشاندن آن برویم. با این حال، بسیاری از لوازم آرایشی حاوی چربی و دیگر عوامل بوده و می‌تواند اوضاع آکنه صورتمان را بدتر کند.

اگر از محصولی حاوی چربی روی پوست مبتلا به آکنه‌تان استفاده کنید، منافذ پوستتان بیشتر مسدود می‌شود و به این ترتیب به کومدون‌ها و رشد باکتری کمک خواهید کرد. وجود چربی زیاد در برخی از لوازم آرایشی می‌تواند برای پوست شما مضر باشد. خب، این یعنی اگر آکنه دارید نمی‌توانید آرایش کنید؟ خیر! اما باید هوشمندانه این کار را انجام بدهید.

وقتی لوازم آرایشی انتخاب می‌کنید، مطمئن شوید که موارد لازم برای جلوگیری از بدتر شدن آکنه‌تان را داشته باشد. اول از همه، به دنبال لوازم  آرایشی باشید که بدون چربی است.

چه روتین زیبایی و آرایشی‌ای برای صورتی که آکنه دارد، مناسب است؟

همان‌طور که گفتیم، اقدامات بهداشتی یکی از ارکان درمان آکنه است. به همین دلیل است که شما باید روتین زیبایی و آرایشی خود را با شرایط فعلی‌تان وفق دهید. برای شروع، توصیه می‌کنیم که صورت خود را با پاک‌کننده‌های خاصی که خاصیت ضدعفونی‌کننده یا ضد باکتری دارند، تمیز کنید. این کار را به‌آرامی انجام دهید تا به پوستتان آسیبی نرسد.

متخصصان پوست معتقد هستند که برای درمان آکنه، استفاده از کرم‌های پایه آب، بسیار خوب است. به این صورت که پوست شما چرب نمی‌شود. شما همچنین می‌توانید از سرم های صورت نیز استفاده کنید البته اگر حاوی سالیسیلیک اسید یا دیگر مواد اولیه جلوگیری از آکنه باشد.

در مورد آرایش، همیشه بهتر است از هیچ‌چیزی استفاده نکنید تا منافذ پوست شما تا حد ممکن پاک شود. با این حال، اگر نمی‌توانید و می‌خواهید حتماً از لوازم آرایشی استفاده کنید، سراغ لوازم آرایش غیر دارویی و بدون روغن بروید. فراموش نکنید که آن را در پایان روز به طور کامل پاک کنید. اگر این دستورالعمل‌های ساده را دنبال کنید و مراقب پوستتان باشید، اطمینان می‌دهیم اوضاع آکنه صورتتان خوب خواهد شد.

روتین آرایشی برای درمان آکنه
روتین آرایشی برای درمان آکنه

مزایای درمان آکنه چیست؟

اکنون که با اقدامات لازم و بهداشتی برای مقابله با آکنه آشنا شده‌اید، مطمئناً می‌خواهید بدانید مزایای این کارها در چیست. در ادامه برخی مزایا و معایب به کارگیری روش‌های مختلف درمانی را برایتان فهرست کرده‌ایم:

 مزایامعایب
اقدامات بهداشتیاستفاده آسان، در دسترس بودن، عوارض جانبی کم، مراقبت یکپارچه از پوست، بدون نیاز به نسخه پزشکتأثیرگذاری متوسط (آکنه صورت را به طور قطعی درمان نمی‌کند)، احتمال عملکرد معکوس.
درمان‌های موضعیتأثیرگذاری بیشتر در مواجهه با آکنه، دارای مزایای چندگانه، در دسترس بودن، راحتی استفاده روزانه، فراهم کردن شرایط مراقبت از پوست  آلرژی‌های احتمالی، خارش پوست، برخی از آن‌ها نیازمند نسخه پزشک است

پن ضد جوش و آکنه تراست

با استفاده از این محصول می‌توانید درمان آکنه را به شکلی مؤثر پیگیری کنید. این محصول به شما کمک می‌کند تا از شر انواع جوش‌های سر سیاه و سر سفید، خلاص شوید. همچنین باعث باز شدن منافذ پوستی‌تان می‌شود و جزو شوینده‌های ملایم پوست به حساب می‌آید. درعین‌حال می‌توانید چربی پوستتان را به خوبی کنترل کنید و جلوی هرگونه خارش و التهاب را بگیرید. با استفاده از پن ضد جوش و آکنه تراست، با آکنه، به شکلی برابر، مبارزه کنید!کرم ضد جوش و کنترل‌کننده چربی تراست

این هم یکی دیگر از محصولات تراست بوده که به شما در رفع آکنه و جوش کمک می‌کند. جدای از آن استفاده از این کرم باعث می‌شود تا از بروز آکنه و جوش، پیشگیری کنید. خارش و التهاب از جمله مشکلاتی است که در صورت بروز آکنه درگیرش خواهید شد، با استفاده از این محصول، دیگر نگرانش نباشید. این محصول فاقد چربی و پارابن بوده و ایده آل برای مبارزه با آکنه و جوش است.و در نهایت این که…

آکنه در سرتاسر جهان، میلیون‌ها نفر را تحت تأثیر قرار می‌دهد. و فقط شرایط پوستی شما را عوض نمی‌کند بلکه می‌تواند کیفیت زندگی‌تان را هم تغییر دهد. خوشبختانه اکنون روش‌های زیادی برای مقابله با این بیماری داریم و در این مطلب از لیامگ نیز به روش‌های مختلفی اشاره کردیم که با ترکیب آن‌ها و رعایت برخی نکات، به خوبی می‌توانید از پس آکنه بربیایید. اگر مطالب این مقاله برای شما مفید واقع شد، در قسمت پیشنهادات، نظرات خود را درباره این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.


برای آشنایی بیشتر با راه‌های درمان آکنه، به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله زیر را مطالعه نمایید.

درمان آکنه

برای درمان آکنه، بایدها و نبایدهای زیر به کمکتان می آیند!

درمان آکنه شاید در گذشته کار سختی بود اما حالا دیگر نیست. بایدها و نبایدهایی که میگوییم را رعایت کنید تا مشکل پوستی تان حل شود!


اینستاگرام لیاتیم

تلگرام لیاتیم

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید