صفحه اصلی > مد و زندگی : ۴۰ ترفند آرایشی جالب | از خط چشم تا خط لب

۴۰ ترفند آرایشی جالب | از خط چشم تا خط لب

ترفند آرایشی

به مجموعه لوازم آرایشی‌تان نگاهی بیندازید و ببینید با چیزهایی که در اختیار دارید، چه شاهکارهایی می‌توانید خلق کنید. باور می‌کنید اگر به شما بگوییم همین پالت سایه چشم‌ خیلی بیش از افزودن رنگ به پلک‌های شما کارایی دارد؟ یا می‌دانید چه ترفند و حقه‌هایی برای جذاب‌تر ساختن چشم‌ها و مژه‌های‌تان وجود دارد؟ اهمیتی ندارد در زمینه آرایش صورت حرفه‌ای باشید یا مبتدی، دانستن یک سری نکات زیرپوستی همیشه به کارتان می‌آید. همچنین اگر به طرق متعدد از یک محصول استفاده کنید، در خرج‌ومخارج‌تان حسابی صرفه‌جویی کرده‌اید. در ادامه برای‌تان از ۴۰ ترفند آرایشی جالب صحبت کرده‌ایم که دنیای آرایشی‌تان را زیرورو می‌کند:

فهرست مطالب

الف) ترفند آرایشی برای پرایمر

۱. پرایمر باید مکمل کرم پودرتان باشد.

فرقی نمی‌کند پایه آرایش‌تان آب است یا چربی، نوع پرایمر و کرم‌پودرتان باید مثل هم باشند؛ در غیراین‌صورت، یکدیگر را دفع می‌کنند یا روی صورت‌تان نمی‌مانند، حرکت می‌کنند و به آسانی ترکیب نمی‌شوند.

۲. چین‌وچروک دور چشم‌تان را پنهان کنید.

کافی است از کمی پرایمر دور چشم‌تان استفاده کنید تا از شر تمام چین‌وچروک‌ها خلاص شوید.

استفاده از پرایمر
استفاده از پرایمر

ب) ترفند آرایشی برای کرم پودر

۳. برای پوشاندن صورت، از ابزار درست استفاده کنید.

برای استفاده از کرم پودر، برای اینکه آرایش‌تان ظریف و تروتمیز از آب درآید، از انگشت‌های دست‌تان استفاده کنید. اما، اگر دلتان می‌خواهد هیچ جایی از قلم نیفتد، بهتر است از یک برس کرم پودر استفاده شود.

۴. ردی از موی پرزی بجا نگذارید.

بهترین روش برای استفاده از کرم پودر، حرکات رو به پایین است. همانطور که روی صورت بسیاری از ما، لایه نازکی از مو قرار دارد، برای همین کرم پودر زدن رو به بالا، باعث می‌شود تا این موهای پرزی دیده شوند. شاید دلتان بخواهد چهره‌تان مثل یک هلو، تروتازه و صورتی به نظر برسد، اما نباید موهای پرزی صورت‌تان جلب توجه کند.

استفاده از کرم پودر
استفاده از کرم پودر

پ) ترفند آرایشی برای کانسیلر

۵. به صورت مخروطی از کانسیلر استفاده کنید.

بیشتر ما برای اینکه ظاهر کیسه‌ای یا پف‌دار زیرچشم‌مان برطرف شود، با حرکات نیمه‌دورانی از کانسیلر استفاده می‌کنیم. بااین‌حال، برای بهترین نتیجه، بهتر است در ناحیه اطراف چشم از کانسیلر به صورت مخروطی تا امتداد بینی بزنیم. نه تنها با این کار کانسیلر بهتر می‌تواند رسالت پوشانندگی‌اش را به انجام رساند و راحت‌تر جذب ‌شود، پوست صورت‌تان در ناحیه اطراف بینی، ظاهری یک‌دست و یک‌نواخت پیدا می‌کند.

۶. یک پالت اصلاح رنگ درست کنید.

حتماً از معجزه پالت‌های اصلاح رنگ خبر دارید. از این کانسیلرهای رنگی متنوع برای پوشاندن نواقص روی چهره‌ استفاده می‌شود. برای مثال، از یک کانسیلر سبز برای از بین بردن التهاب‌های پوست، از کانسیلر یاسی برای تغییر رنگ با تناژ زرد، از کانسیلر هلویی بر رفع کبودی زیر چشم و… . اما اگر پالت اصلاح رنگ دم دست‌تان نبود یا می‌‌خواستید در هزینه‌های‌تان صرفه‌جویی کنید، یک سایه چشم به رنگی که می‌خواهید را با کانسیلر موردنظرتان ترکیب کنید. اکنون یک پالت کانسیلر اصلاح‌ رنگ ارزان‌قیمت را به شیوه‌ای هوشمندانه در اختیار دارید.

۷. نقاط کلیدی صورت‌تان را بشناسید.  

زمانی‌که دیرتان شده باشد یا خیلی حال‌وحوصله استفاده از کانسیلر را نداشته باشید، این ترفند آرایشی جدید به کارتان می‌آید. ترجیحاً این کار را با برس انجام دهید و از آن زیر چشم‌ها، گوشه‌های لب و نزدیک بینی بمالید.

استفاده از کانسیلر
استفاده از کانسیلر

ت) ترفند آرایشی برای پنکیک زدن

۸. از کارکرد درستش مطلع باشید.

در یک دسته‌بندی رایج برای پنکیک‌ها، آن‌ها را به دو طبقه پنکیک‌های فیکس و فشرده تقسیم می‌کنند که پوست‌تان بعدِ استفاده از آن‌ها یا درخشان می‌شود یا مات. بایستی بدانید به چه منظور می‌خواهید از کدام‌شان استفاده کنید. اساساً از پنکیک فیکس برای تثبیت آرایش و افزایش مدت زمان ماندگاری‌اش استفاده می‌شود. با وجود اینکه پنکیک‌ها در دو دسته دارای رنگ‌بندی و بدون‌رنگ تولید می‌شوند، توصیه می‌کنیم از یک پنکیک بدون‌رنگ برای تثبیت آرایش‌تان استفاده کنید تا ترکیب رنگ کرم پودر و کانسیلر بهم نریزد. بااین‌حال، از پنکیک فشرده برای آرایش‌های سرعتی استفاده می‌شود. همچنین، پنکیک‌ها بسته به نوع‌شان یا پوست صورت‌تان را بعدِ مصرف شفاف و درخشان می‌کنند یا آن را مات جلوه می‌دهند.

۹. از برس مناسب استفاده کنید.

نتیجه‌ استفاده‌تان از انواع محصولات آرایشی تا حد زیادی به نوع اپلیکاتورتان بستگی دارد، و این برای پنکیک‌ها هم صدق می‌کند. برای اینکه بهتر نتیجه بگیرید، بهتر است همیشه از برس‌های پرزدار استفاده کنید.

استفاده از پنکیک
استفاده از پنکیک

ث) ترفند آرایشی برای رژگونه

۱۰. زیر کرم پودر رژگونه بزنید.

یک راهکار هوشمندانه برای وارونه‌سازی روال استفاده از این محصول برای دریافت نتایج خارق‌العاده. تمام کاری که باید انجام دهید این است که ابتدا از رژگونه استفاده کنید و سپس روی آن کرم پودر بزنید؛ از نتیجه درخشان و طبیعی نهایی‌اش شگفت‌زده می‌شوید.

۱۱. از دستمال‌ کاغذی استفاده کنید.

بجای پودر، روی رژگونه‌تان از یک دستمال کاغذی استفاده کنید. بعد از اینکه رژگونه زدید، روی آن دستمال کاغذی بگذارید و کارتان را با اسفنج آرایشی یا یک بلندر زیبایی تمام کنید تا قرمزی گونه‌های‌تان خیره‌کننده ظاهر شود.

۱۲. مراقب رژگونه‌های درخشان باشید.

پاک کردن رژگونه‌های درخشان کار خیلی آسانی نیست. بنابراین، اگر منافذ پوستی‌ بزرگ، جوش و آکنه یا پوست ملتهبی دارید، بهتر است، استفاده از رژگونه‌های درخشان را کنار بگذارید. یا برای برطرف شدن این مشکل پوستی از پن‌های ضد جوش و آکنه استفاده کنید.

استفاده از رژگونه
استفاده از رژگونه

چ) ترفند آرایشی برای ابروها

۱۳. هاشور بزنید.

زمانی‌که می‌خواهید، ابروی‌تان را با مداد ابرو پر کنید، این کار را به صورت تار به تار انجام دهید. با این ترفند آرایشی دخترانه جدید، ابروهای‌تان طبیعی‌تر به نظر می‌رسند.  

۱۴. چشم‌های‌تان را برجسته جلوه دهید.

برای اینکه چشم‌های‌تان ظاهری برجسته پیدا کنند، در قسمت بالایی کمان ابرو از هایلایتر استفاده کنید. با این کار نه تنها ابروی‌تان ظاهر فوق‌العاده و تماشایی پیدا می‌کند، بلکه روی چهره‌تان تاحدزیادی تاثیر می‌گذارد.

استفاده از مداد ابرو
استفاده از مداد ابرو

ح) ترفند آرایشی برای سایه چشم

۱۵. با یک تیر چند نشان بزنید.

یکی از مهم‌ترین و کلیدی‌ترین ابزارهایی که در کیف یا میز آرایش هر بانوی ایرانی پیدا می‌شود؛ از سایه چشم می‌توانید به عنوان یک رژگونه، برنزه‌کننده، هایلایتر و حتی جایگزینی برای آرایش پایه صورت‌تان استفاده کنید.

۱۶. جذاب‌تر به نظر برسید.

اگر سایه چشم شما خیلی پررنگ نیست و میخواهید بعدِ استفاده رنگ آن بهتر دیده شود، پلک‌های‌تان را اول با یک مداد چشم سفید، پر کنید. 

۱۷. سایه چشم را جایگزین خط چشم کنید.

روزهایی که دیگر حوصله درگیری با خط چشم‌تان را ندارید یا داشتن یک ظاهر معمولی هم کارتان را راه میندازد، یک برس زاویه‌دار بردارید و روی خط مژه بالایی‌تان بجای خط چشم، سایه چشم بکشید. با این کار ظاهری طبیعی و متفاوت پیدا می‌کنید، استایلی کاملاً ایده‌آل روزهای تابستان.

استفاده از سایه چشم
استفاده از سایه چشم

خ) ترفند آرایشی برای خط چشم

۱۸. از رسم خط و نقطه کمک بگیرید.

شاید گفتنش خیلی خوشایند نباشد، اما هستند کسانی‌که کشیدن یک خط صاف روی کاغذ برایشان دشوار است، چه برسد به اینکه بخواهند چنین مهارتی را بالای چشم‌شان به کمک یک خط چشم امتحان کنند. برای اینکه خطی یک‌دست بکشید، ابتدا روی مسیر دلخواه‌تان چند نقطه بگذارید، سپس آن‌ها را به هم وصل کنید تا نتیجه نهایی شما را شگفت‌زده کند. 

۱۹. از روش چسب نواری استفاده کنید.

برای اینکه دنباله‌های خط چشم‌تان زیبا و بدون‌نقص باشند، از روش چسب نواری استفاده کنید. اطراف چشم‌تان به صورت زاویه‌دار یک چسب‌ نواری بزنید تا به سمت مسیر نهایی رسم دنباله خط چشم هدایت شوید و دست‌تان خط نخورد. همچنین از یک قاشق، کارت عابربانک یا هرچیز صاف و مستقیم دیگر هم می‌شود استفاده کرد.


گاهی فقط به یک آرایش صورت ساده نیاز داریم تا ظاهر ما را بهبود دهد. برای آشنایی با نحوه انجام آرایش روزانه، به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله زیر را مطالعه نمایید.

آرایش روزانه

از سیر تا پیاز آرایش روزانه و فراتر از آن!

برای داشتن ظاهری طبیعی که مختص کارهای روزانه‌تان باشد و کسی هم متوجه آرایش کردنتان نشود، استفاده از آرایش روزانه بهترین راه‌حل است.


۲۰. داخل چشم‌تان را طبیعی خط چشم بکشید.

اگر نمی‌خواهید مشخص شود که آرایش دارید، خیلی مراقبت خط چشم کشیدن داخل چشم‌های‌تان باشید. بجای اینکه خط چشم را روی مژه‌ها بکشید، آن را در امتداد زیر مژه بکشید. برای این کار حتماً از یک نوع خط چشم ضدآب استفاده کنید.

۲۱. برای حفظ وضعیت سایه بزنید.

برای اینکه خط و خطوط‌ چشم‌تان ثابت بماند، از یک سایه چشم هم‌رنگ سایه خط چشم استفاده کنید.

استفاده از خط چشم
استفاده از خط چشم

د) ترفند آرایشی برای مداد چشم

۲۲. نگذارید دور چشم‌تان سیاه شود.

زمانی‌که پای سیاهی افتادن در میان باشد، کار کردن با مداد چشم خیلی آسان نخواهد بود. بااین‌حال، برای اینکه مطمئن باشید چند ساعتی خط چشم‌تان می‌ماند، بعد از اینکه کارتان با مداد چشم تمام شد، روی آن سایه چشم بزنید. همچنین از یک خط چشم هم می‌شود استفاده کرد. روی مداد چشم‌تان یک خط بکشید. با این کار آثار برجای‌مانده از مداد چشم تثبیت می‌شود و آرایش‌تان بسیار ظریف و استثنایی به نظر می‌رسد.

۲۳. چشم‌های دودی بدون دردسر داشته باشید.

برای اینکه در کمترین زمان ممکن چشم‌های دودی جذابی برای خودتان دست‌وپا کنید، روی مژه‌های بالایی و پایینی، مداد چشم بکشید، سپس آن را سیاه کنید. کارتان را با ترسیم یک حالت وی‌شکل روی گوشه‌های بیرونی و محو کردن، به اتمام برسانید. با این کار چشم‌هایی دودی و فوق‌العاده جذاب برای مهمانی‌های شبانه‌تان خواهید داشت.

۲۴. آثار مداد چشم را به‌راحتی پاک کنید.

حذف آثار مداد چشم از روی چشم‌های‌تان می‌تواند واقعاً دردسرآفرین باشد. کافی است با کمی محلول پاک‌کننده، مداد چشم را از روی آن پاک کنید؛ فقط مراقب باشید محلول‌های میسلار وارد چشم‌تان نشوند.

استفاده از مداد چشم
استفاده از مداد چشم

ذ) ترفند آرایشی برای ریمل

۲۵. برای ازبین‌بردن قلمبگی ریمل از دستمال کاغذی استفاده کنید.

برای اینکه جلوی قلمبگی و روی هم جمع شدن ریمل را بگیرید، پیش از هربار استفاده، مواد باقی‌مانده اضافی را با دستمال کاغذی پاک کنید.

۲۶. برای داشتن مژه‌های ضخیم‌تر از پودر بچه استفاده کنید.

اگر می‌خواهید مژه‌های‌تان بهتر دیده شود، از این تکنیک کمک بگیرید. ابتدا، با یک لایه ریمل مژه‌ها را بپوشانید، سپس کمی پودر بچه روی آن بزنید. در ادامه، مجدداً روی مژه‌تان ریمل بکشید. با این کار مژه‌های‌ شما حجم خیره‌کننده‌ای پیدا می‌کنند.

۲۷. از محلول لنزهای طبی استفاده کنید.

یکی از بهترین ترفند های جالب آرایشی دخترانه این است که بجای دورانداختن ریمل سفت‌شده‌تان، چند قطره از محلولی که لنزهای طبی‌‌تان را در آن قرار می‌‌دهید، رویش بریزید. این کار سطح ماندگاری ریمل‌تان را بالا می‌برد.

۲۸. اپلیکاتور ریمل‌تان را دور نیندازید.

وقتی کارتان با ریمل تمام شد، اپلیکاتورش را دور نیندازید. می‌توانید از اپلیکاتورش به عنوان یک فرچه برای ابروهای‌تان استفاده کنید.

استفاده از ریمل
استفاده از ریمل

با داشتن پوستی تمیز، شفاف و عاری از آلودگی تنها یک کلیک فاصله دارید!

محلول میسلار پاک‌کننده آرایش پوست خشک و نرمال تراست

ر) ترفند آرایشی برای مداد لب و رژ لب

۲۹. از وسط کارتان را شروع کنید.

برای اینکه لب بالایی‌تان جذاب‌تر به نظر برسد، روی قسمت مرکزی لب بالا یک «X» بکشید و سپس همانطور که همیشه این کار را انجام می‌دهید، از مداد لب استفاده کنید. حتی اگر نمی‌خواهید لب بالایی‌تان ظاهری برجسته پیدا کند، مداد لب کشیدن را از بخش میانی لب‌های‌تان شروع کنید و برای داشتن یک ظاهر بی‌عیب و نقص، به سمت بیرون ادامه دهید.

۳۰. با احتیاط خط لب‌ بکشید.

اگر می‌خواهید لب‌های‌تان کمی بزرگتر از آنچه هست به نظر برسد، خط لب را بیرون از لب‌های‌تان بکشید. بااین‌حال، حین انجام این کار خیلی مراقب باشید. اگر حواس‌تان نباشد، ظاهری بد و چسبناک پیدا می‌کند. برای اینکه بهتر نتیجه بگیرید، این کار را حتماً در امتداد حاشیه خارجی لب‌های‌تان انجام دهید.

۳۱. طول عمر رژ لب‌تان را بالا ببرید.  

برای اینکه جذابیت و برجستگی لب‌های‌تان ماندگاری‌شان بیشتر شود، بعد از رژ لب، کمی پودر نیمه شفاف روی آن بزنید. برای این کار می‌شود از یک سایه چشم بی‌رنگ هم استفاده کرد. اگر از یک سایه چشم درخشان استفاده می‌کنید، از آن می‌شود به عنوان یک هایلایتر استفاده کرد تا لب‌های‌تان برجسته‌تر دیده شود.

۳۲. از مداد لب، بعد از رژ لب استفاده کنید.

شاید کمی عجیب‌وغریب به نظر برسد، اما بنابه گفته کارشناسان، اگر اول رژ لب بزنید و سپس مداد لب، خط کشیدن روی لب کار راحت و آسانی خواهد بود؛ همچنین، موقع محو شدن، با هم محو می‌شوند.

۳۳. قاعده شست را دنبال کنید.

احتمالاً شما هم دل‌تان نمی‌خواهد روی دندان‌های‌تان رژ لب بزنید، اما راستش را بخواهید همه‌مان با این مشکل روبرو شده‌ایم. برای اجتناب از انجام این کار، شست‌تان را بین لب‌های‌تان فرو ببرید، آن‌ها را غنچه کنید و سپس شست‌تان را از وسط‌شان بیرون بکشید.

استفاده از رژ لب
استفاده از رژ لب

ز) ترفند آرایشی برای برس‌های آرایشی

۳۴. انواع برس‌ها را بشناسید.

فرقی نمی‌کند تا چه حد محصولاتی که از آن‌ها استفاده می‌کنید، خاص و فوق‌العاده باشند، همه‌چیز به نحوه بکارگیری‌شان بستگی دارد. از این رو، شناخت انواع برس‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. با وجود انواع متفاوت گزینه‌های دردسترس، به خاطر سپردن اینکه کدام‌شان به درد چه کاری می‌خورد، کاری دلهره‌آور به نظر می‌رسد؛ برایش وقت بگذارید. برس‌های پرزدار مناسب محصولات پخش‌کننده همچون پنکیک یا رژگونه هستند، و برس‌های کوچک مناسب محصولاتی که باید با دقت از آن‌ها استفاده شود، همچون خط چشم و رژ لب.

۳۵. برس‌های‌تان را تمیز کنید.

هیچ بهانه‌ای برای تمیز نکردن برس‌های‌تان قابل قبول نیست، مگر اینکه دنبال صورتی پوسته‌پوسته‌شده باشید. برس‌های کثیف منبعی مناسب برای رشد و پرورش باکتری‌ها هستند و بقایای آرایش روی عملکردشان به شدت تاثیرگذار است؛ بنابراین، آن‌ها را هفته‌ای یک بار با یک شامپوی شوینده ملایم بشویید.

۳۶. سری برس‌های‌تان را پیش از استفاده، مرطوب کنید.

برای اینکه سایه‌های درخشان و جذاب داشته باشید، برس‌تان را پیش از استفاده به کمی اسپری آرایشی آغشته کنید. اگر چنین ابزار آرایشی‌ای دم دست‌تان ندارید، می‌توانید سری برس‌تان را به اندازه لازم در کمی آب فرو ببرید.

استفاده از برس
استفاده از برس

ژ) ترفندهای آرایشی و حقه‌های هوشمندانه

۳۷. ترتیب را رعایت کنید.

برای اینکه بهترین نتیجه را بگیرید، باید ترتیب استفاده از لوازم آرایشی را رعایت کنید. به همین دلیل، کارشناسان توصیه می‌کنند ابتدا کارتان را با چشم‌ها و ابروها آغاز کنید. سپس آرایش‌تان را با کرم پودر، کانسیلر و پنکیک ادامه دهید تا همه‌چیز بدون نقص و بی‌نظیر به نظر برسد.

۳۸. زیر نور طبیعی آرایش کنید.

تا آنجا که می‌توانید زیر نور طبیعی آرایش کنید؛ چون زیر نورهای مصنوعی، آرایش‌تان کمی متفاوت خواهد بود. در زیر نور طبیعی می‌بینید که واقعاً چه اتفاقی روی صورت‌تان در جریان است.

۳۹. خنک، گرم یا خنثی؟

رنگ تناژ پوست‌تان را بشناسید. در کل سه تناژ گرم، سرد و خنثی وجود دارد و شناخت نوع پوست‌تان برای خرید محصولات متناسب با رنگ پوست‌ اهمیت بسیار زیادی دارد. یک راهکار آسان برای تشخیص تناژ رنگ پوست‌تان، رنگ سیاهرگ‌ است. اگر رنگ آن، به آبی یا ارغوانی می‌خورد، تناژ پوست‌تان سرد است، اگر به سبز می‌زند، تناژ پوست‌تان گرم است و اگر نمی‌توانید بگویید به چه رنگی می‌زند، احتمالاً تناژ پوست‌تان خنثی باشد.

۴۰. فرمژه‌تان را گرم کنید.

پیش از فر کردن مژه‌ها، فرمژه‌‌تان را با سشوار گرم کنید. گرما باعث می‌شود مژه‌ها بهتر و سریع‌تر فر شوند؛ بااین‌حال، به شما توصیه می‌کنیم تا این کار را با سطح حرارت پایین انجام دهید و دمایش را روی دست‌تان امتحان کنید تا از سوزاندن ابزارتان جلوگیری کنید.

کلام آخر!

دنیای لوازم آرایش، خیلی بیشتر از آنچه که تصورش را بکنید گسترده و پر از عجایب و شگفتی است. همواره به دنبال ترفندها و حقه‌های آرایشی باشید و با توصیه کارشناسان و متخصصان از محصولات آرایشی جدید استفاده کنید. امیدواریم ۴۰  ترفند آرایشی دخترانه در این مقاله که درباره‌ آنها صحبت کردیم بتواند شما را در مسیر ماجراجویی پیش‌روی‌تان همراهی کند. اگر شما هم در ارتباط با این محصولات و نحوه بکارگیری‌شان، نکته و ترفند دیگری می‌دانید، خوشحال می‌شویم از تجربیات‌تان در بخش نظرات برای‌ ما بگویید.

سیستم پیشنهاد محصول لیاتیم
۵/۵ - (۱ امتیاز)
حامد مقتدایی

دیدگاهتان را بنویسید