صفحه اصلی > مراقبت از مو : ۱۰ راهکار فوق‌العاده برای مراقبت از مو هنگام خواب

۱۰ راهکار فوق‌العاده برای مراقبت از مو هنگام خواب

مراقبت از مو هنگام خواب

بیشتر ما، به سلامت موهای سر همچون سایر اعضای بدن‌مان اهمیت می‌دهیم؛ و به خاطر ویژگی‌های منحصربه‌فردی که هر کدام‌مان داریم، در صورت اجتناب از این اقدام مراقبتی، باعث آسیب‌رسانی به بافت موهای سرمان می‌شویم. موهای ما از سه لایه پوسته مو، کوتیکول‌های مو و مدولا تشکیل شده که با یک مجموعه غشای سلولی همانند چسب به هم متصل می‌شوند. اما به طور معمول، ریزش موی سر به صورت روزانه کاملاً طبیعی است و عوامل متعدد داخلی و خارجی می‌توانند بر آن تأثیرگذار باشند. همچنین چرخه رشد مو، چندین مرحله را شامل می‌شود که دچار تغییر و تحولات متعددی می‌شود؛ برای همین هم هست که مراقبت از مو هنگام خواب ارزش و اهمیت بسیار بالایی پیدا می‌کند.

درحالی‌که چرخه رشد مو ممکن است خیلی تحت کنترل شما نباشد، چندین عامل خارجی وجود دارد که می‌تواند بر ریزش آن اثرگذاری بسیار بالایی داشته باشد. برای اینکه جلوی شکستگی موهای خود را بگیرید و دیگر به آن استرس وارد نکنید، در این مقاله از لیامَگ، ۱۰ راهکار فوق‌العاده کاربردی و ساده را برای مراقبت از مو هنگام خواب به شما معرفی کرده‌ایم:

۱. با موهای خیس به خواب نروید.

موهای سرتان زمانی‌که خیس باشند، بیشتر در معرض شکنندگی قرار خواهند داشت. برای همین اگر بنا به عادت هر شب موهای خود را می‌شویید، بایستی یاد بگیرید چطور می‌توانید پیش از خواب از آن‌ها مراقبت کنید. چون زمانی‌که موهای سرتان خیس باشند، ضعیف‌تر هستند و همین امر هم آن‌ها را مستعد کشش و شکستگی می‌کند.

برای اینکه بدون آسیب‌رسانی به موهای سرتان به خواب بروید، بهتر است موهای‌تان را با یک حوله میکروفایبر خشک کنید تا آب اضافی آن‌ها از بین برود. همچنین بجای استفاده از برس، کافی است از انگشتان‌تان برای از بین بردن هرگونه گره و پیچ و تاب بهره ببرید. این را می‌توان بهترین راه برای خوابیدن با موهای بلند بدون ایجاد شکستگی و آسیب‌رسانی در نظر گرفت.

با موهای خیس به خواب نروید
با موهای خیس به خواب نروید

۲. برای مراقبت از مو هنگام خواب، از روغن مو استفاده کنید.

راهکار دوم مراقبت از مو هنگام خواب، استفاده از روغن مو بر روی موها و پوست سر است که می‌تواند به شما کمک کند تا از موهای سرتان به بهترین شکل محافظت کنید. بدین خاطر که روغن‌ها خشکی را مهار و از اصطکاک بین تارهای مو می‌کاهند، می‌توانند تا حد زیادی از ریزش ناخواسته موهای شما جلوگیری کنند.

از روغن مو استفاده کنید
از روغن مو استفاده کنید

۳. از روبالشی ابریشمی استفاده کنید.

اگر موهای بلندی دارید و هنگام خواب با آن‌ها به مشکل برمیخورید، چاره مشکل‌تان پیش ماست! برای مراقبت از موهای بلند که بیشتر مستعد آسیب و شکستگی در اثر اصطکاک بین ساقه‌های‌شان هستند، می‌توانید به سراغ استفاده از روبالشی‌های ابریشمی بروید.

پارچه‌های ابریشمی به موهای سر شما اجازه می‌دهند که به‌راحتی رویش سر بخورند، بدون اینکه دچار شکستگی شوند؛ خوابیدن روی روبالشی‌های پنبه‌ای، از دلایل اصلی موخوره و خشکی موی سر می‌باشد که افراد زیادی سالانه با آن‌ها درگیر می‌شوند.

از روبالشی ابریشمی استفاده کنید
از روبالشی ابریشمی استفاده کنید

۴. برای مراقبت از مو هنگام خواب، کلاه ابریشمی بگذارید.

برای محافظت از موی سرتان هنگام خواب می‌توانید کلاه شب بگذارید تا نگهبانی از گیسوان‌تان را در دستان مطمئنی قرار دهید؛ این کلاه‌ها از گره‌خوردگی موها جلوگیری کرده و از شدت اصطکاک بین تارهای مو می‌کاهند. پس حواستان باشد که برای کلاه‌های موی ابریشمی باکیفیت هزینه کنید، چون با این سرمایه‌گذاری می‌توانید از شکستگی و موخوره جلوگیری کنید.

برای مراقبت از مو هنگام خواب، کلاه ابریشمی بگذارید
برای مراقبت از مو هنگام خواب، کلاه ابریشمی بگذارید

۵. اکسسوری‌ها و اکستنشن‌های مو را کنار بگذارید.

یکی از اصول مراقبت از مو هنگام خواب این است که پیش از کشیدن لحاف روی خودتان در تختخواب، همه اکسسوری‌ها و اکستنشن‌هایی که به موهای‌تان متصل کرده‌اید را بردارید تا در راحت‌ترین وضعیت ممکن و عاری از هرگونه عامل خارجی که می‌تواند منجر به خشکی و شکستگی آن شود، به خواب بروید.


اگر می‌خواهید با رمز و رازهای مراقبت از مو آشنا شوید به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله زیر را حتماً مطالعه کنید.

مراقبت از مو

رمز و راز‌های مراقبت از مو

ترفندهای مراقبت از مو، به ما کمک می‌کنند تا از موهایمان در برابر آلودگی‌های محیطی یا آسیب‌های وارد شده توسط خودمان، محافظت کنیم.


اگر به دنبال این هستید که بهتر بخوابید و صبح که از خواب برمیخیزید، موهایتان ظاهر خوبی داشته باشند، بایستی همه گیره‌ها، کش‌ها و اکسسوری‌هایی که به موهای‌تان می‌چسبند و آن‌ها را درگیر می‌کنند، بردارید و خیلی راحت و سبک به تختخواب بروید.

اکسسوری‌ها و اکستنشن‌های مو را کنار بگذارید
اکسسوری‌ها و اکستنشن‌های مو را کنار بگذارید

۶. موهای خود را برای خواب، خوب ببندید.

شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که آیا باید برای مراقبت از مو هنگام خواب، موهای‌تان را به سمت بالا ببندید یا پایین؟ پاسخ ما به شما این است که بستن موها به شکل بافت شل یا گوجه‌ای شل، باعث می‌شود تا از گره خوردن آن‌ها در هنگام خواب جلوگیری شود. این کار موجب می‌شود تا از شکستگی‌های احتمالی موها جلوگیری شده و دیگر دچار بروز گره و پیچش در موهای‌تان نشوید.

موهای خود را برای خواب، خوب ببندید
موهای خود را برای خواب، خوب ببندید

۷. از کش‌های فلزی یا لاستیکی خودداری کنید.

نحوه بستن مناسب موها هنگام خواب شبانه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است؛ بکارگیری کش‌هایی از جنس پلاستیک یا فلز یا حتی کش‌هایی که دارای گیره‌های فلزی هستند، نه‌تنها باعث ایجاد برجستگی و برآمدگی‌های بدشکل در موهای شما می‌شود، با اصطکاک بین تارهای مو، به شکستگی موها دامن می‌زند. بنابراین توصیه ما به شما این است که از اسکرانچی‌های ابریشمی مو استفاده کنید تا در شب از موهای سرتان محافظت شود و با ظاهری زیبا و تماشایی به آغوش ناز خواب بروید.

از کش‌های فلزی یا لاستیکی خودداری کنید
از کش‌های فلزی یا لاستیکی خودداری کنید

۸. دمای اتاق‌تان را پیش از خواب چک کنید.

خشکی هوا و نامساعد بودن دمای اتاق، نه‌تنها روی پوست‌تان تأثیر می‌گذارد، بلکه موهای‌تان را نیز خراب می‌کند؛ جدای از تحقیق درخصوص انواع مدل مو حین خواب و نحوه قرارگیری موهای‌تان در رختخواب، بایستی مطمئن شوید که فضای اتاق‌تان حالتی خشک و نامناسب نداشته باشد. بنابراین برای مراقبت از مو هنگام خواب، حتماً دمایش را چک کنید تا بتوانید جلوی خشک شدن موهای سرتان را بگیرید.

دمای اتاق‌تان را پیش از خواب چک کنید
دمای اتاق‌تان را پیش از خواب چک کنید

۹. موهای‌تان را شانه بزنید.

درست همانند موهای سرتان، پیش از خواب برای اینکه احساس آرامش داشته باشید، بایستی به وضعیت دندان‌های‌تان رسیدگی کنید. در زمان انتخاب مدل موهای‌تان برای خواب، آن‌ها را شانه بزنید یا برس بکشید، اما در انجامش زیاده‌روی نکنید. برخلاف تصور عموم، هیچگونه مدرک علمی دال بر اینکه نشان دهد ۱۰۰ بار برس زدن مو، آن‌ها را سالم نگه می‌دارد، وجود خارجی ندارد!

موهای‌تان را شانه بزنید
موهای‌تان را شانه بزنید

۱۰. به موهای سرتان رسیدگی کنید.

درست همانند پوست سرتان، موهای شما برای تغذیه و بازسازی به رطوبت کافی نیاز دارند. خوابیدن با نرم‌کننده موی سر، یکی از آن دسته راهکارهایی است که به موهای شما کمک می‌کند، رطوبت موردنیاز موی سرتان به اندازه کافی حفظ شود. بااین‌حال، مطمئن شوید که از ماسک موی مخصوص استفاده می‌کنید، چون همه نرم‌کننده‌ها مناسب بکارگیری در شب‌ها نیستند.

به موهای سرتان رسیدگی کنید
به موهای سرتان رسیدگی کنید

جلوگیری از ریزش موی شبانه

برای اینکه از موهای سرتان موقع خواب محافظت کنید، می‌توانید چندین مدل موی ساده و مناسب را که در ادامه به آن‌ها اشاره کرده‌ایم، امتحان کنید:

  • برای اینکه با چند پیچش در موهای خود بیدار شوید و بتوانید از موهای سرتان دربرابر شکستگی در طول شب محافظت کنید، می‌توانید موهایتان را ببافید و بخوابید تا صبح روز بعد موهای فر پیدا کنید.
  • شاید بارها از خودتان پرسیده باشید، آیا خوابیدن با موهای به حالت گوجه‌ای برایمان خوشایند است؟ اگر موهای‌تان را به حالت گوجه‌ای شل درآورید و آن را با یک اسکرانچی ابریشمی، رو به بالا ببندید، راهکاری مطمئن برای حالت دهی به موهای شما برای خواب خواهد بود.
  • یکی دیگر از روش‌های بافتن مو پیش از خواب این است که دو قسمت از موهای خود را به هم بپیچانید تا شبیه طناب شود. بافت‌های پیچ‌خورده را با کش‌های ابریشمی محکم کنید تا در جای خود ثابت بمانند.

چه بخواهید موهای خود را قبل از خواب ببافید یا با موهای بسته رو به بالا بخوابید، مطمئناً این مدل موها، موهای شما را به درستی مستحکم می‌کنند.


تا جلوگیری از ریزش موی سر و رفع خارش‌ها و التهاب‌های پوستی، تنها یک کلیک فاصله دارید!


موهای‌تان به مراقبت ویژه شما نیاز دارند!

در پایان می‌خواهیم به شما بگوییم که از این نکته غافل نشوید که فیبر موهای سر به طور طبیعی ویژگی‌ای الاستیک دارد و باعث می‌شود تا ۲۰ الی ۵۰ درصد از طول طبیعی آن کشیده شود؛ بااین‌حال، قرار گرفتن در معرض نور خورشید، وسایل گرمایشی و استفاده از مواد شیمیایی ممکن است بر این خاصیت اثر بگذارد و آن را مستعد شکستن کند. همچنین توصیه جدی ما به شما این است که حتماً با موهای بسته بخوابید تا با کاهش اصطکاک بین تارهای موی سرتان، از شکستگی موهای سر جلوگیری شود.

درک نحوه مراقبت از مو هنگام خواب اهمیت بسیار زیادی دارد، چون نادیده گرفتن سلامت موهای شما می‌تواند به شکستگی و ریزش موی سر دامن بزند. برای همین، مراقبت از مو حین خواب به کمک راهکارهایی که در این مقاله از آن‌ها برایتان صحبت کردیم، می‌تواند به شما کمک کنند بتوانید از گیسوان‌تان به خوبی محافظت کنید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
۵/۵ - (۱ امتیاز)
حامد مقتدایی

دیدگاهتان را بنویسید